U Koncertnoj dvorani Banskog dvora 25. februara (četvrtak) 2021. godine u 20.00 časova biće održan koncert vrhunskog džez sastava MATIJA DEDIĆ TRIO. Gošća na koncertu ovog tria će biti istaknuta muzička umjetnica iz Banjaluke Marija Šestić.
Ovaj trio čine ugledni džez muzičari iz Hrvatske MATIJA DEDIĆ (klavir), LUKA VESELINOVIĆ (bas) i BORKO RUPENA (bubanj).
Ulaznice za koncert su rasprodane u rekordnom roku.Broj mjesta u publici je ograničen, a obavezno je nošenje zaštitne maske i dezinfekcija ruku na ulazu.
Matija Dedić jedan je od najpoznatijih hrvatskih džez muzičara mlađe generacije. Klavir je počeo učiti sa pet godina. Budući da je odrastao u muzičkoj porodici, uz majku pjevačicu Gabi Novak i oca kantautora Arsena Dedića, od malena je bio izložen uticajima raznih muzičkih žanrova. Rano je otkrio džez spoznavši velike mogućnosti apstraktnog i ličnog pogleda na muziku.
Diplomirao je na Džez odsjeku muzičke akademije u Gracu kod prof. Haralda Neuwirtha, privatno je pohađao časove kod Jamesa Taylora, Hala Galpera i Billa Dobinsa.
Nakon povratka svirao je u sastavima, Tamare Obrovac i Ladislava Fidrija, te kao gost uz “Zagreb Jazz Portrait”, a od samog je osnivanja član „Boilers Quarteta“. Uporedo vodi vlastite sastave. Godine 1988. utemeljio je svoj prvi trio s muzičarima iz sastava Tamare Obrovac: kontrabasistom Žigom Golobom i bubnjarom Krunom Levačićem. Tokom godina u njegovu su triju svirali i drugi poznati hrvatski džez muzičari. Sarađivao je s poznatim džez muzičarima poput Boška Petrovića, trija “Black Coffee”, “Quarteta Sensitive, ensitive”, Darka Jurkovića, Alvina Queena, Martina Drewa, Rona Ringwooda, Marka Murphyja, Patrizie Conte, Davida Gazarova, Giannija Bassa, Milesa Griffitha, Jean-Louisa Rassinfossea, Ance Parghel, Tommyja Emanuela i Ignacia Berroe.
Osim s vodećim džez muzičarima povremeno svira i s najpoznatijim hrvatskim muzičarima drugih žanrova poput Massima, Gibbonija, Olivera Dragojevića, Gabi Novak, Arsena Dedića, Lidije Bajuk, Ivane Husar, Maje Vučić, Marka Križana…Nastupao je u Italiji, Sloveniji, Njemačkoj, Slovačkoj, Velikoj Britaniji, Brazilu, Belgiji, Turskoj, Španiji, Austriji, Francuskoj, Danskoj, Švedskoj, Švicarskoj, Mađarskoj i Grčkoj.
Komponuje za televiziju i pozorište. Dobitnik je nagrade Hrvatskog društva kompozitora kao najboljeg džez kompozitora, te je višestruki dobitnik nagrada “Status” za najboljeg džez pijanistu i “Porin” za najbolje džez albume. Godine 2002. bio je finalista takmičenja mladih džez pijanista na prestižnom Montreux Jazz Festivalu. Objavio je četiri albuma sa sastavima “Boilers Quartet”, “Boilers All Stars” i “Boilers Big Band”.Sa Arsenom Dedićem i Gabi Novak, svira obrade kompozicija svoga oca Arsena Dedića. Godine 2006. s belgijskim kontrabasistom Jean-Louis Rassinfosseom i češkim bubnjarom Marekom Patrmanom snimio je album“Visiting Bruxeless”. Na albumu “Life of Flowers”, na kojem se ponovno predstavlja svestranim muzičarom svirajući s muzičarima raznih stilova, uz njihove i vlastite izvodi i kompozicije Dore Pejačević.
Luka Veselinović uspješan je riječki basista i kontrabasista sa zagrebačkom adresom, dobro znan po saradnji s eminentnim imenima domaće i svjetske muzičke scene. Kao polaznik prestižnog Berklee College Of Music i član njegovog “All star” džez benda, imao je priliku nastupati s muzičarima kao što su Terry Lynne Carrington, Darren Barrett, Tiger Okoshi, Dave Buda, Dave Santoro, Bruce Gertz, Barry Smith, Dave Santoro, John Lockwood,, dok je na domaćoj muzičkoj sceni ostavio trag na brojnim albumima. Kako se u nekim trenucima stvari savršeno poslože, u Bostonu je zaživio njegov autorski “Veselino Jazz Project”, s kojim je 2012. godine objavio debitantski album “Magnetic Whale”. Svoju avanturu nastavljaju novi izdanjem “Romantic Egg is Going Home”.
Borko Rupena rođen je i odrastao u Buzetu. Diplomirani politolog s adresom u Zagrebu muzikom i bubnjevima bavi se od svoje 10 godine, a ljubav prema džez muzici otkriva u rodnoj Istri, tačnije Grožnjanu. Dolaskom na studije, u Zagrebu upoznaje svog velikog uzora, mentora i prijatelja, Krunoslava Levačića te započinje priču koja ga i dan danas tjera za neistraženim zvukom, ritmom i melodijama. Sarađivao je s brojnim poznatim hrvatskim i stranim džez umjetnicima poput Matije Dedića, Davora Križića, Saše Nestorovića, Mire Kadoića, Denisa Razumovića, Marija Bočića, Ivana Kapeca,Tamare Obrovac, Valerije Nikolovske, Joe Pandura, Joe Kaplowitza, Deborah Carter, Jeremy Browna …. Osim u Matija Dedić triju, aktivni je član nekoliko sastava poput “Sonic Diptych”, “Pavle Miljenović Kvintet”, “Atma Mundi Ensamble”, “4in3+1”, “Šimun Matišić trio”, “Vjekoslav Crljen trio” ….
Marija Šestić rođena je 1987. godine u Banjaluci. Studije klavira na Akademiji umjetnosti u Banjaluci upisala je sa trinaest godina. Diplomirala je i magistrirala kao najmlađi student u istoriji banjalučke Akademije umetnosti, a učestvovala je i na međunarodnim takmičenjima mladih pijanista.
Godine 2000. gostovala je na televiziji MTV Evrope u Berlinu i snimila album prvenac. Iste godine pjevala je u pesmi i spotu „Zgrabi svoju sreću“, koji je za izbore u Bosni i Hercegovini snimio OEBS. U narednim godinama, osvojila je i nagradu za najboljeg debitanta na Festivalu zabavne i pop muzike u Banjaluci 2003, nagradu za interpretaciju i diplomu FIDOF na festivalu „Zlatna zvezda“ u Bukureštu 2004. i drugu nagradu na Internacionalnom muzičkom festivalu u Banjaluci 2005. godine. Iste godine, učestvovala je i na BH Eurosongu, nacionalnom izboru za predstavnika BiH na Pjesmi Evrovizije i zauzela četvrto mjesto sa pesmom In This World („U ovom svetu“). Tekst je pisao Dirk Pelink na kompoziciju Marka Pelinka.
Godine 2007. predstavljala je Bosnu i Hercegovinu na Evroviziji sa pjesmom Rijeka bez imena u Helsinkiju i zauzela jedanaesto mjesto u ukupnom plasmanu. Iste godine osvojila je Prinčevu nagradu festivala Sunčane skale za debitanta, te nagradu Večernjakov pečat za zvijezdu godine. Dobitnica je Plakete Grada Banjaluka za izuzetna ostvarenja u oblasti kulture i umjetnosti. Učestvovala je na manifestaciji Međunarodni dan djeteta i dobila povelju zaštitnog lica istoimenog festivala pod organizacijom UNICEF-a.
2000. godine učestvovala je na Svjetskoj izložbi EXPO kao predstavnik Bosne i Hercegovine u Šangaju sa grupom Balkanika. Sarađivala je sa brojnim muzičarima iz regiona i inostranstva kao pop, džez, te izvođač tradicionalne muzike. Gostovala je na albumu Balkan sounds crnogorskog džez muzičara Vladimira Maraša.
Jedan je od 24 izvođača koji su učestvovali u snimanju i izvođenju oficijalne himne Svjetskog rukometnog prvenstva za muškarce pod nazivom Live it, win it u Dohi 2015. godine.
Nastupala je u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Rumuniji, Makedoniji, Albaniji, Njemačkoj, Francuskoj, Švajcarskoj, Belgiji, Holandiji, Norveškoj, Finskoj, Portugalu, Rusiji, Bjelorusiji, Ujedinjenim arapskim emiratima, Kini.