Ispaljena 1.201 protivgradna raketa tokom sezone

Ispaljena je 1.201 protivgradna raketa tokom ovogodišnje protivgradne sezone do polovine juna, čime je već nadmašen broj od 705 ispaljenih raketa u odnosu na cijelu prošlogodišnju sezonu.

U prošloj godini do polovine juna ispaljeno je 357 raketa, što je skoro četiri puta manje.

Od 2013. do 2017. godine prosječno je tokom sezone ispaljeno 820 raketa, što pokazuje da je i u tom segmentu dosadašnje ovogodišnje dejstvo nadmašilo taj broj.

Najviše raketa ove godine je ispaljeno u sjeverozapadnom dijelu RS – u Gradišci 262 rakete, Banjaluci 122 i Prijedoru 119 raketa.

Potvrdio je ovo Tihomir Dejanović, direktor “Protivgradne preventive RS”, te istakao da je ova sezona najzahtjevnija u 47 godina njihovog rada i postojanja, jer su zabilježene nezapamćene nestabilnosti koje su uglavnom sa juga ulazile u branjeno područje.

“Smatram da smo uspjeli štetu svesti na najmanju moguću mjeru, jer su pojave grada svedene na najjužniji dio branjenog područja, koji je bio prvi na udaru, sa gradom i sugradicom u kiši”, rekao je Dejanović i naglasio da šteta u nekoliko opština nije ulazila u dubinu branjenog područja jer je djelovanje bilo pravovremeno i sa metodološki dovoljnom količinom raketa.

 

On kaže da je nezahvalno o bilo čemu govoriti za nastavak sezone u koju su ušli sa ukupno 2.200 raketa, te danas raspolažu sa još 1.000.

“U četvrtak nam dolazi još 610 raketa te tako u ovoj godini raspolažemo s ukupno 2.800 raketa za 218 protivgradnih stanica. Raketa trenutno i nema na tržištu jer je u Srbiji za 37 dana ispaljeno više od 6.800 raketa te su ostali bez njih. I oni trenutno traže rakete”, rekao je Dejanović.

Dodao je da u višegodišnjem kontinuitetu od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS dobijaju jedan odsto od budžeta poljoprivrede, odnosno 600.000 KM, što je dovoljno za 1.000 raketa i ako se nastavi ovakva vremenska situacija, sigurno će tražiti dodatna sredstva za rakete.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, rekao je da je “Protivgradna preventiva RS” odradila svoj posao ovog proljeća.

“Svjedoci smo ovih nenormalnih klimatskih dešavanja iznad našeg područja. Činjenica da je oko 50 odsto kapaciteta u raketama već upotrijebljeno dovoljno govori u prilog tome kakve su se vremenske neprilike spremale i da je pravovremenim dejstvom spriječena katastrofa širih razmjera”, rekao je Marinković.

On je dodao da je bilo štete u nekim predjelima gdje se nisu u potpunosti mogli zaštititi usjevi, ali da je ona svakako manja nego što bi bilo da nije dejstvovano.

Aleksandar Macanović, portparol Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, rekao je da zahvaljujući ulaganjima koja Vlada RS preduzima, sistem protivgradne zaštite u RS će biti jedan od najosposobljenijih u regionu.

“‘Protivgradna preventiva RS’ će u ovoj, kao i u svim godinama dosad imati dovoljno sredstava za pravovremeno djelovanje”, rekao je Macanović.

Izvor: Nezavisne

 

 

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: