“Inkluzivni čas u Muzeju” priređen 9. novembra u Muzeju Republike Srpske u organizaciji Fondacije “Infohouse” i Centra za podršku porodicama djece i osoba sa poteškoćama u razvoju „Dajte nam šansu – Zvjezdice“, završni je dio regionalnog projekta pod nazivom “Zaštita dece od nasilja i promovisanje socijalne inkluzije djece sa invaliditetom u zemljama Zapadnog Balkana i Turske”. Projekat je dio programa koji je pokrenuo i implementira UNICEF BiH, uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u BiH. U Muzeju Republike Srpske, za učesnike “Inkluzivnog časa” je Stručno vođenje i likovnu radionicu priredila viši muzejski pedagog Nataša Nogo. “Ovakve radionice i događaji koji promovišu inkluziju dio su programa Odjeljenja za obrazovno pedagoški rad, koji već više od decenije priređujemo s ciljem jačanja inkluzije. Lica sa posebnim potrebama i djeca koja imaju poteškoće u razvoju, često su izložena različitim stereotipima i predrasudama, te posljedično i socijalnim isključenjima. Ovakvi događaji u Muzeju podsjećaju javnost da svaka osoba ima pravo da bude uključena u zajednicu. Događaji kojima centri te institucije kulture i obrazovanja, promovišu inkluziju, u Muzeju uvijek imaju uvijek otvorena vrata i prioritetno mjesto u programima Pedagoške službe” – izjavila je Nataša Nogo.
Uz djecu iz JU Osnovne Škole “Borisav Stanković” djeca iz Centra „Dajte nam šansu – Zvjezdice“ crtala su muzejske eksponate, a direktorica Centra Željka Perišić Ninković ovom prilikom je istakla da “upravo ovakvi događaji doprinose promociji inkluzije i socijalnoj uključenosti”.
“Inkluzivni čas u Muzeju za djecu sa i bez poteškoća u razvoju dio je jedne veće priče.” – izjavila je direktorica Fondacije “Infohaus” Dženana Alađuz. “Drago mi je da se završni događaj te priče održao baš u Muzeju, u lijepoj Banjaluci. U pitanju je promocija programa zaštite djece od nasilja i socijalne inkluzije djece sa poteškoćama u razvoju, na prostoru Zapadnog Balkana. Fondacija “Infohouse” je samo jedan od partnera koji je dobio mogućnost da dio sredstava namijenjenih realizaciji ovog UNICEF-ovog programa usmjeri na teren, na rad s djecom i mladima, na rad koji dokazuje veliki smisao i značaj inkluzije, na druženje koje treba biti agenda, i na ovakve radionice i aktivnosti koje mogu i hoće promijeniti našu budućnost.”
UNICEF BiH obavio je istraživanja 2014. godine, čiji su rezultati ukazali da je potrebno još mnogo rada na jačanju sistema socijalne zaštite i inkluzije djece u BiH.
“Ovo istraživanje je uključivalo i pitanje roditeljima u BiH: “dali biste dozvolili da se vaša djeca igraju sa djecom s poteškoćama u razvoju”, na koje je 40% roditelja odgovorilo: “ne”. – dodala je Dženana Alađuz. “Preko 20% roditelja izjasnilo se da ne smatra da njihova djeca treba da idu u isti razred s ovakvom djecom. To je alarmantan podatak koji znači da su ovakvi programi i uključenost medija neophodni, kako bi se ova vrsta stigmatizacije smanjila”.
Ana Puvačić Brataševec
Muzej RS