Incel pliva u piralenu? Teške optužbe na rađeno ispitivanje zagađenosti

Predstavnici Grada Banje Luke i Centra za zaštitu životne sredine predstavili su najnoviji izvještaj o ispitivanju količine piralena na zemljištu u Poslovnoj zoni „Incel“, koji pokazuje da se izvještaji iz 2020. i 2021. godine drastično razlikuju, te je samim tim izvještaj iz 2020. godine vjerovatno i lažan, kazao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković.

Naime, oba izvještaja je radila kompanija „Dekonta“, pa je upravo zbog toga i pokrenut niz aktivnosti od strane gradske administracije koje su, kako navodi, bile zaustavljene u prethodnom periodu, zbog čega ova situacija oko piralena i traje toliko dugo.

Piralen ne vidimo očima, nemamo dovoljno znanja o ovoj kancerogenoj supstanci, a često i smatramo da to nije važna tema – istakao je gradonačelnik Stanivuković, koji se ovim pitanjem bavio kao gradski odbornik, narodni poslanik, a sada i kao gradonačelnik. Dodao je i to kako su izvještaji koji su dostavljani Gradu vjerovatno bili lažni, a samim tim i javnosti nije bila istinito informisana, te da neko za to mora da odgovara.

Ljudi iz Centra za životnu sredinu i ekološke gradske inspekcije imaju odriješene ruke da rade sve što je u njihovoj moći – da obilježe teren, da se preduzmu potrebne mjere, ali i da se podnesu krivične prijave prema Tužilaštvu protiv odgovornih lica za ovaj slučaj. Razgovarao sam sa stručnim ljudima, te ne možemo da tvrdimo da li je piralen došao do vode ili nije– kazao je gradonačelnik.

-Još ne znamo pravu štetu – dodao je on, te istakao da je dobijao poruke da se ne bavi ovom temom, koja je, kako kaže – od izuzetno velikog značaja, te je pozvao nadležne institucije da rade svoj posao, kako bi zajedno riješili ovaj problem.

Naime, kako je kazala Tatjana Nišić, koordinator u Ekološkoj inspekciji Grada – prilikom uzorkovanja tla u Poslovnoj zoni „Incel“, koju je radilo preduzeće „Dekonta“ u saradnji sa Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, utvrđen je niz nepravilnosti, dodajući da je 2019. godine upravo ona radila monitoringe, ali da je 2020. godine ukloljena iz tima koji se bavio temom piralen.

Dolaskom gradonačelnika Stanivukovića dobili smo mogućnost da se kao Grad ponovo uključimo u aktivnosti u vezi sa slučajem piralen. Izvještaj iz 2020. godine nije bio dostupan javnosti sve do maja 2021. godine, kada smo se svi ponovo uključili. Naime, 2020. godine maksimalne vrijednosti zagađenja tla bile su 18 i 5, 28, a mi kada smo uradili istraživanje, dobijena vrijednost je bila 2.800 miligrama po kilogramu. Kompanija „Dekonta“ je radila oba ova izvještaja – istakla je ona i naglasila da je maksimalna dozvoljena vrijednost 0,02 miligrama po kilogramu.

Od 2019. pa do danas bila su tri monitoringa, a rezultati i analize kompanije „Dekonta“ i onih koje su radili zdravstveni inspektori Grada Banje Luke, bili su, kako je istakla – drastično različiti, te navela kako će se u narednom periodu Grad aktivno uključiti u rješavanje ovog problema.

-To podrazumijeva vođenje upravnih postupaka, dakle, inspektor koji vodi postupak, on ga i zvaršava. Ovo je poziv da se u rješavanje ovog problema uključe sve relevantne institucije, dakle Ministarstvo unutrašnjih poslova i Tužilaštvo, a mi ćemo ispoštovati svoju obavezu i sve ono što imamo, dostavićemo Tužilaštvu.

Iz Centra za životnu sredinu poručuju da je sada Tužilaštvo Republike Srpske na potezu, jer kako kaže njihov predstavink, Tihomir Dakić – piralen utiče na čovjeka, životnu sredinu, hranu koju jedemo.

-Postoje informacije da na tom prostoru od 2005. godine postoji određena količina piralena. Postavlja se pitanje – šta se dešavalo svih ovih godina i zašto se o ovome ćutalo. Centar za životnu sredinu će i u narednom periodu pratiti situaciju, ali, kako kaže Dakić – podnijeće tužbe protiv svih odgovornih lica radi zaštite kolektivnih prava i zaštite interesa građana.

-Ovo je problem koji će trajati dugo, jer za rješavanje ovog problema potrebno je 8 miliona evra. Ako niko ne bude odgovoran, postavlja se pitanje šta nam slijedi – kazao je Dakić, te je iskoristio priliku da gradonačelniku zahvali što su ponovo u ovaj slučaj uključili predstavnike Centra za životnu sredinu.

Podsjetimo, u martu 2019. godine u Poslovnoj zoni „Incel“ izbio je katastrofalan požar, koji je mogao da prouzrokuje veliku ekološku katastrofu, nakon čega se došlo do zabrinjavajućih otkrića o prisutnosti kancerogenog piralena u okolini. Grad Banja Luka apeluje na sve nadležne institucije, resorno Ministarstvo, stručnu javnost, ali i tužilaštvo Republike Srpske da se uključe u rješavanje ovog problema, jer svima zdravlje treba da bude na prvom mjestu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI