Hipertenzija: Kako spriječiti i kontrolisati povišen krvni pritisak

Hipertenzija (povišen krvni pritisak) nastaje kada je pritisak krvi na zidove arterija redovno previsok, iznad 130/80 milimetara žive (mmHg) pri merenju krvnog pritiska.

Vaše srce mora da pumpa protiv tog pritiska kako bi poslalo krv u ostatak tijela. Povišen krvni pritisak opterećuje srce i može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Mnogi faktori koji povećavaju rizik od hipertenzije mogu se spriječiti promjenama životnog stila, kao što su ishrana koja je dobra za srce, redovna fizička aktivnost, ograničavanje unosa alkohola i drugo.

Ko je najviše ugrožen?
Hipertenzija pogađa gotovo polovinu odraslih u Sjedinjenim Američkim Državama. Više je zastupljena s godinama, jer arterije s vremenom mogu postati tvrđe. Genetski, medicinski i faktori iz okoline također utiču na vaš rizik. Faktori rizika uključuju:

Porodična istorija: Ako imate članove porodice sa visokim pritiskom, veća je vjerovatnoća da ćete i vi razviti hipertenziju.

Hronične bolesti: Mnoge bolesti, uključujući bolesti bubrega, dijabetes, gojaznost, opstruktivnu apneju u snu i poremećaje štitne žlijezde, mogu doprineti povišenom pritisku.

Sjedilački način života: Nizak nivo fizičke aktivnosti povećava rizik od hipertenzije.

Ishrana: Ishrana bogata solju i siromašna kalijumom može doprineti povišenom pritisku.

Konzumacija alkohola: Pretjerano konzumiranje alkohola takođe povećava krvni pritisak.

Određene rase i etničke grupe imaju veću učestalost visokog krvnog pritiska. Na primjer, Afroamerikanci češće imaju hipertenziju u poređenju sa Azijatima, Latinoamerikancima ili bijelim stanovništvom. Ovo može biti posljedica društvenih i životnih faktora, kao što su pristup zdravoj hrani, kvalitetna zdravstvena zaštita i efekti diskriminacije.

Genetika
Ako vaši roditelji imaju povišen krvni pritisak, i vi ste skloniji njegovom razvoju. Dio tog rizika može se objasniti zajedničkim načinom života i okruženjem, ali mnogi naslijeđeni geni takođe utiču na krvni pritisak. Studije sugerišu da je polovina varijacije u krvnom pritisku posljedica genetike.

Mutacije u više od 100 gena doprinose povećanju krvnog pritiska. Mutacije mogu uticati na hormone koji kontrolišu ravnotežu tečnosti i soli u tijelu. Mutacije gena koji utiču na oblogu krvnih sudova mogu izazvati suženje i povećan krvni pritisak. U rijetkim slučajevima, jedan gen može izazvati hipertenziju, što se obično primijeti u veoma ranom djetinjstvu.

Genetsko testiranje obično nije potrebno za hipertenziju, osim kod određenih genetskih poremećaja koji uzrokuju visok pritisak u vrlo mladom uzrastu.

Kako smanjiti rizik
Nije moguće kontrolisati genetsku predispoziciju za hipertenziju, ali možete preduzeti korake da smanjite rizik ili odložite nastanak visokog krvnog pritiska.

Praćenje
Pošto hipertenzija obično ne izaziva simptome, jedini način da saznate da li je imate jeste da izmjerite krvni pritisak jednostavnim i neinvazivnim testom. Vaš zdravstveni radnik treba da kontroliše krvni pritisak jednom godišnje na redovnom pregledu, ili češće ako imate faktore rizika.

Mnoge apoteke takođe imaju uređaje za mjerenje krvnog pritiska, a možete ga mjeriti i kod kuće pomoću automatskog aparata.

Životne navike
Neke životne navike mogu pomoći u prevenciji visokog krvnog pritiska i održavanju zdravlja srca. To uključuje:

Vježbanje: Redovna fizička aktivnost (150 minuta umjerenog ili 75 minuta intenzivnog vježbanja nedjeljno) može smanjiti rizik od hipertenzije. Sposobnost za vježbanje razlikuje se od osobe do osobe, zato razgovarajte sa svojim ljekarom o tome koja vrsta vježbi je odgovarajuća za vas.

Ishrana: Jedite zdravu hranu za srce, kao što su DASH dijeta, mediteranska dijeta ili biljna ishrana. Izbjegavajte prekomjerni unos alkohola, jer on može povećati krvni pritisak.

San: Ciljajte na dovoljan i kvalitetan san svake noći, oko 7-9 sati za većinu odraslih.

Izlaganje dimu: Važno je prestati ili izbjegavati pušenje i izlaganje duhanskom dimu da biste spriječili hipertenziju.

Kontrola težine: Razgovarajte sa zdravstvenim radnikom o zdravoj težini za vas i o savjetima za mršavljenje ako vam to preporuči.

Komplementarne metode
Neke studije sugerišu da određene komplementarne metode mogu pomoći u regulisanju krvnog pritiska, ali potrebna su dodatna istraživanja da bi se to potvrdilo. Te metode uključuju:

Probiotike

Riblje ulje

Dodatke poput magnezijuma i kalcijuma

Tehnike smanjenja stresa

Vježbe disanja, jogu i meditaciju

Ako ste zainteresovani za ove pristupe, razgovarajte sa svojim ljekarom o tome kako bi mogli uticati na vaš krvni pritisak.

Razgovarajte sa svojim zdravstvenim radnikom
Ako ste zabrinuti zbog mogućeg razvoja hipertenzije, obratite se svom ljekaru. On može preporučiti preventivne mjere. Prije bilo kakvih značajnih promjena u životu ili medicinskih promjena (kao što su nova vježbanja ili suplementi) razgovarajte sa svojim ljekarom.

Ako imate određene faktore rizika (dijabetes, gojaznost, bolest bubrega) ili vam je krvni pritisak na višem kraju normale, ljekar će vjerovatno češće pratiti vaš pritisak.

Očekujte da će vam mjeriti pritisak na svakoj kontroli i da će možda preporučiti mjerenje kod kuće pomoću odobrenog uređaja.

Kratki pregled
Hipertenzija je uglavnom stanje koje se može spriječiti. Životne navike kao što su redovno vježbanje, ishrana zdrava za srce, smanjenje unosa soli i ograničenje alkohola mogu pomoći u prevenciji visokog krvnog pritiska. Vaš ljekar vam može dati personalizovani plan prevencije.

Izvor: Health

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: