U toku je izgradnja novog mosta u Dervišima, koji će omogućiti kvalitetniju saobraćajnu komunikaciju u tom dijelu Banjaluke, te prije svega povećati bezbjednost za pješake i bicikliste.
Gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je obišao radove, rekao je da most preko Široke rijeke u Dervišima predstavlja jedan od pet mostova, koji se gradi u ovom trenutku.
Kako je istakao, umjesto dosadašnjeg, starog, dotrajalog i uskog dobićemo jedan savremeni most, koji odgovara važnosti ovog puta, koji povezuje ne samo velika banjalučka naselja, nego i ona prema Laktašima.
– Ovaj most smo prepoznali kao prioritetan, jer ovdje niste imali ni trotoar, ni biciklističke staze, sve ono što ima dionica puta prije i poslije. Ovo je bilo tako rizično, usko grlo, koje je opasno za sve pješake – rekao je Stanivuković dodajući da će se uz ovaj dio puta prema Trnu raditi trotoar, važan zajednički projekat sa Vladom Republike Srpske.
Dodao je da je vrijednost novog mosta u Dervišima oko pola miliona KM, a da će se nastojati da radovi budu okončani i prije zadanog roka od šest mjeseci.
Uporedo sa ovim značajnim projektom u ovom trenutku gradimo još tri mosta, i to u naseljima Česma, Motike i Mišin Han, a uskoro krećemo sa izgradnjom mosta u Docu koji će zasigurno smanjiti saobraćajne gužve u gradu, ali i svojim izgledom dati jedan novi pečat Banjaluci – naglasio je Stanivuković, dodajući da ukupna investicija u mostove sa pristupnim saobraćajnicama doseže cifru od 30 miliona KM.
U ime Odjeljenja za saobraćaj i puteve ovlašteni potpisnik, Milenko Džever pozvao je na strpljenje sve učesnike u saobraćaju u ovom dijelu grada.
– Ovo je vrlo značajna tačka u saobraćajnom sistemu grada Banjaluke. To je tačka u kojoj je u ranijem periodu na ovoj dionici bila prekinuta pješačka komunikacija, a koju ćemo sada dobiti – naveo je Džever.
Prema njegovim riječima, dok traju radovi urađena je preregulacija saobraćaja na način da se javni prevoz što manje usporava i da nema zastoja.
Mještanka Ljubica Bojić iz Podgoričke ulice istakla je da tu živi 40 godina.
Kada smo sreli sa gradonačelnikom trebalo je samo 40 dana da se počne sa rješenjem ovog našeg problema. Zato mu zahvaljujem što će nam omogućiti da djeca, ali i ljudi sa invaliditetom bezbjedno koriste ovu dionicu. Hvala što ste nam omogućili da bolje živimo – kazala je ona.
Naime, novi most biće raspona oko 13 metara, sa dvije saobraćajne trake i dvostranom pješačkom i biciklističkom stazom, ukupne širine oko 14 metara, odnosno kolovozna traka 3,5 metara, biciklistička staza 1,5 metara i staza za pješake širine dva metra.
Preusmjeravanje saobraćaja
Za vrijeme obustave saobraćaja, izvršiće se preusmjeravanje autobusa na linijama javnog gradskog, prigradskog i republičkog prevoza, i to linije 13 A (Nova bolnica – Zalužani) i republička linija Banja Luka – Trn, preusmjeravaju se iz smjera Trna iz Ulice put srpskih branilaca, desno u Ulicu Paje Jovanovića, lijevo kroz privatni posjed firme, preko mosta, do Ulice put srpskih branilaca i dalje postojećom trasom, u povratku istim ulicama obrnutim redoslijedom, a ostale republičke linije iz smjera Trna se u Trnu na kružnom toku preusmjeravaju na Brzi put (Banja Luka – Laktaši), a iz smjera grada iz Ulice Branka Popovića, se preusmjeravaju lijevo na put za Prijedor, pa desno na brzi put (Banja Luka – Laktaši).
Za vrijeme izvođenja radova pješački saobraćaj će se dvijati pješačkom stazom, koja je propisno obilježena.
Dok traje obustava, teretni saobraćaj će biti preusmjeren na brzi put (Banjaluka – Laktaši).
Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja regulisanje i preusmjeravanje saobraćaja vršiće se na propisan način postavljanjem privremene saobraćajne signalizacije.
Izvor: Srpskainfo