Blmojgrad u saradnji sa banjalučkom Gimnazijom realizovao je mini projekat novinarskog izvještavanja. Naime Gimnazija i njeni učenici i profesori bili su domaćini svojim kolegama i vršnjacima iz školske ustanove “Heinrich Heine Gymnasium“ iz Kajzerslauerna. Riječ je o „MINT“ projektu (Mathematik, Informatik, Naturwissenschaften und Technik), koji se zasniva na sklapanju 3D štampača i njegovom poboljšanju, u kojem učenici dvije škole razmjenjuju znanja i iskustva.
Predstavljamo vam izvještaj sa MINT-a, kojeg su napisali učenici.
U nedjelju 23. aprila 2017. godine, 15 učenika banjalučke Gimnazije, zajedno sa roditeljima i profesorima, sastali su se u školskoj zbornici oko 18 časova kako bi dočekali goste iz Njemačke. Naime, „Heinrich Heine Gymnasium“ iz Kajzerslauerna, odlučila je da zajedno sa našim gimnazijalcima 5 dana radi na „MINT“ projektu (Mathematik, Informatik, Naturwissenschaften und Technik), koji se zasniva na sklapanju 3D štampača i njegovom poboljšanju. Nakon što su učenici iz Njemačke proputovali 1150k m, smjestili su se kod učenika domaćina.
Ponedjeljak, 24. april 2017. godine, bio je prvi dan projekta, a ujedno i dan kada su učenici raspoređeni u 7 radnih grupa. Boravak u školi, kako u ponedjeljak tako i do kraja projekta, bio je od 9-21h, ali su u to uključena 2 sata obilaska grada i ručak i večera u restoranu „Verdi“.
Obilazak grada prvog dana upotpunjen je mjerenjem obima drveća u, kako to Nijemci kažu, “veoma zelenom gradu”. Poslije večere u ponedjeljak, u školi je organizovan „Stammtisch“ kome su, osim članova projekta, prisustvovali i DSD učenici banjalučke Gimnazije. Školski bend bio je zadužen za dobru muziku, a na njihovom repertoaru našle su se kako domaće, tako i njemačke pjesme. Na kraju, svi učenici pridružili su se tradicionalnm igrama. Gošća Noor podijelila je sa nama utiske sa „Stammtisch“ zabave: „Bilo je veoma inteesantno i drugačije, zaista sam uživala. Ples je bio otkačen, a slatkiši veoma ukusni“. Ono što je Banjalučanima “zapalo za oči” jesu zapravo razlike između njih I gostiju iz Njemačke:
Sara: “Kada smo htjeli da im pošaljemo zajedničke slike, prvo smo ih pitali da li imaju fejsbuk, zatim Instagram I viber, kod nas najpopularnije aplikacije, no međutim petoro učenika ima Instagram , a samo jedan fejsbuk profil. U početku nam je to bilo malo čudno, jer smo ovdje navikli komunicirati preko pomenutih aplikacija, no oni koriste samo e-mail I “whats up” ”
Drugi dan rada na projektu počeo je u dogovoreno vrijeme i učenici su već do ručka uradili veći dio posla predviđenog za taj dan. Sastavljanje 3D štampača je brzo napredovalo, kao i poboljšanje softvera. Nakon ručka, organizovan je prijem kod gradonačelnika, Igora Radojičića, gdje su profesori, kao i direktor banjalučke Gimnazije, prof. Zoran Pejašinović, objasnili značaj saradnje između Banjaluke i Kaiserslauterna. Gradonačelnik svakako u velikoj mjeri podržava ovaj projekat i raduje se kako saradnji, tako i mogućnosti da učenici iz Banjaluke studiraju u njemačkom prijatelj-gradu sa raznim dostupnim stipendijama. Nakon prijema u opštini, organizovan je obilazak grada sa turističkim vodičem, nakon čega je jedna grupa nastavila sa radom do večere, a druga je to vrijeme iskoristila za odlazak u šetnju Gospodskom ulicom uz mali predah u slastičarni “Citadela”.
Kako bi se već zanimljiv dan dodatno upotpunio, učenici su sa profesorima i direktorom prisustvovali koncertu mješovitog hora u Banskom dvoru. U razgovoru o utisicima sa koncerta čuli smo:
Ksenija: „Koncert me je oduševio, kao i odlazak u kafić kako bi se što više vremena zajedno družili i bolje upoznali“
Noor: „Dan je bio veoma interesantan, a veče zaista lijepo. Koncert je bio uzbudljiv i solista je dobro pjevao. Što se tiče pjesama, razumjeli smo samo dijelove na latinskom, ali emocija se osjetila.“
Već u srijedu ujutru učenici su uspjeli da odštampaju prvi proizvod sa tek sklopljenim 3D štampačem, što ih je dodatno motivisalo da u toku dana unaprijede štampač i eksperimentišu sa oblicima.
Dragan: „Izuzetno sam zadovoljan ovim radom i baš mi se sviđaju naši prvi proizvodi. Mislim da ćemo do sutra napraviti još dosta interesantnih stvarčica.“
Marija: „U početku smo svi bili skeptični, čime je još više uvećano naše iznenađenje i oduševljenje. Ponosna sam na naša dosadašnja postignuća.“
Nakon ručka, učenici iz Njemačke zajedno sa 2 učenika banjalučke Gimnazije, probali su točeni sladoled u centru grada, a onda su posjetili Ministarstvo nauke i tehnologije. Sa dr Sinišom Marčićem, pomoćnikom ministra za nauku, razgovarali su o projektu i njegovom napretku. Poslije večere uslijedila je predstava na francuskom jeziku u holu škole, nakon čega je skoro cijela grupa otišla da u obližnjem kafiću odgledala utakmicu Bayern Munich – Borussia Dortmund.
Četvrtak, posljednji dan rada na projektu u Banjoj Luci, takođe je počeo vrijednim radom. Učenici su dovršavali svoje zadatke i poboljšavali štampač, kao i razmišljali o kreativnim idejama za nastavak projekta. Nakon ručka, organizovan je prijem u Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu (AGGF).
Tokom zanimljive prezentacije učenici su takođe čuli i predavačeve interesantne doživljaje iz Kaiserslauterna, kao i saznali mnogo toga novog o arhitekturi i geodeziji. Nakon večere u hotelu „Bosna“, učenici su posljednje sate u Banjoj Luci proveli zajedno, a nakon toga spakovali kofere – i do juna! Deutsche-Telekom se potrudio da se saradnja nastavi, i finansijski omogućio odlazak 15 učenika iz banjalučke Gimnazije u Kaiserslautern, kako bi se rad na projektu nastavio. Banjalučani putuju 25-og juna, a do tada se smišljaju inovativne i kreativne ideje za unapređenje projekta.
Tekst napisali učenici banjalučke Gimnazije