Džem ili pekmez od šljiva?

Da, postoji razlika između pekmeza i džema, iako su oba proizvoda od voća, razlikuju se po načinu pripreme i konzistenciji.

  1. Džem:
    Sastav: Džem se pravi od voća koje se kuha sa šećerom. Voće se često ostavlja u komadićima ili se malo izgnječi, tako da džem sadrži voćne dijelove.
    Tekstura: Gušća, ali ne potpuno glatka. U džemu se obično osjećaju komadići voća.
    Količina šećera: Džem sadrži nešto više šećera nego pekmez, što mu daje slatkastiji okus.
  2. Pekmez:
    Sastav: Pekmez se pravi kuhanjem voća (najčešće šljiva) bez dodatka ili s vrlo malo šećera. Voće se kuha dugo vremena kako bi isparila tekućina, što rezultira gustom smjesom.
    Tekstura: Pekmez je obično mnogo gušći i homogeniji od džema, jer se voće kuha dok se gotovo potpuno ne raspadne.
    Količina šećera: Pekmez sadrži manje šećera od džema, a ponekad se pravi bez ikakvog šećera, jer se oslanja na prirodnu slatkoću voća.
    Ukratko, džem je slađi, s komadićima voća, dok je pekmez gušći, koncentriraniji i često s manjim udjelom šećera.

DŽEM OD ŠLJIVA

Sastojci:
5 kg zrelih šljiva (najbolje crnih šljiva)
1 kg šećera
Sok od jednog limuna
1 vanilin šećer (po želji)
Prstohvat cimeta (po želji)
Priprema:
Priprema šljiva: Operi šljive, raspolovi ih i izvadi koštice. Možeš ih samljeti u blenderu ako želiš glatki džem ili ostaviti u polutkama za gušću teksturu.

Kuhanje: U veliki lonac stavi šljive i pospi šećerom. Dodaj sok od limuna, koji pomaže očuvanju boje i sprječava kristalizaciju. Ako koristiš vanilin šećer ili cimet, dodaj ih sada.

Miješanje i kuhanje: Džem kuhaj na srednjoj vatri, povremeno miješajući dok šljive ne puste sok i šećer se rastopi. Kada smjesa počne ključati, smanji vatru i nastavi kuhati uz stalno miješanje da džem ne zagori.

Gustoća džema: Kuhaj džem 2-3 sata, dok ne postigne željenu gustoću. Znat ćeš da je gotov kada na tanjuriću ostane čvrst i ne razlijeva se.

Sterilizacija tegli: Dok se džem kuha, pripremi tegle. Operi ih i stavi u pećnicu na 100°C oko 15 minuta kako bi se sterilizirale.

Punjenje tegli: Kada je džem gotov, dok je još vruć, pažljivo ga kašikom sipaj u sterilizirane tegle. Tegle odmah zatvori i okreni ih naopačke na 10 minuta kako bi se stvorio vakum.

Čuvanje: Tegle okreni natrag i ostavi da se potpuno ohlade. Džem čuvaj na hladnom i tamnom mjestu.

PEKMEZ OD ŠLJIVA

Tradicionalni pekmez od šljiva (bez šećera)

Sastojci:

  • 10 kg zrelih šljiva (po mogućnosti požegača)
  • Po želji: cimet, vanilija ili karanfilić (za dodatni okus)

Priprema:

  1. Priprema šljiva: Operi šljive, prepolovi ih i izvadi koštice. Neki ljudi vole da oljušte šljive, ali to nije nužno, jer kora daje prirodnu gustinu i lijepu boju pekmezu.
  2. Kuhanje šljiva: Stavi šljive u veliki lonac (najbolje šerpu sa debelim dnom) i počni ih kuhati na umjerenoj temperaturi. Nema potrebe za dodavanjem vode jer šljive same po sebi puštaju sok.
  3. Miješanje: Povremeno miješaj kako ne bi zagorjelo. Kad šljive počnu ključati, smanji vatru na laganu temperaturu i nastavi kuhati. Proces može trajati od 3 do 5 sati, ovisno o količini šljiva i temperaturi kuhanja.
  4. Zgušnjavanje: Kad pekmez počne dobivati gustu teksturu i tamniju boju, to je znak da je blizu gotov. Da bi bio siguran da je pekmez gotov, uzmi malu količinu i ohladi je na tanjuriću – ako ne curi i ima gustu, mazivu konzistenciju, pekmez je spreman.
  5. Dodavanje začina (opcionalno): Po želji, pred kraj kuhanja možeš dodati cimet, vaniliju ili malo karanfilića za poseban okus, ali pravi tradicionalni pekmez često se pravi bez dodataka.
  6. Punjenje u tegle: Pekmez sipaj u prethodno zagrijane staklene tegle dok je još vruć. Zatvori ih dobro i okreni naopako na nekoliko minuta da se stvori vakuum.
  7. Čuvanje: Tegle vrati u prvobitni položaj i ostavi da se potpuno ohlade. Čuvaj ih na tamnom i hladnom mjestu.

Ovaj pekmez se pravi bez šećera, pa se može koristiti kao zdravija varijanta za doručak, kolače ili palačinke.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI