U BiH nema mogućnosti da se uništi piralen, zbog čega je neophodno da takva toksična materija bude izvezena u zemlje koje imaju tehničke kapacitete za uništavanje te vrste opasnog otpada, rekla je danas šef Katedre zaštite životne sredine na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci Dušica Pešević.
Govoreći o ekološkom akcidentu koji se nedavno dogdio u bivšoj fabrici “Incel” u Banjaluci, Peševićeva je rekla da je piralen dokazano izuzetno toksična i potencijalno kancergogena materija koja je akcidentnom situacijom izlivena na zemljište, čime je dospjela i u vazduh, a putem zemljišta i u vodu.
“Piralen spada u opasan otpad i u BiH nema mogućnosti da uništimo tu vrstu opasnog otpada. Zbog toga je neophodno da takva vrsta toksičnih materija bude izvezena u inostranstvo u zemlje koje imaju tehničke kapacitete za uništavanje i te vrste opasnog otpada i sličnih opasnih otpada koji postoje u BiH”, izjavila je Peševićeva novinarima u Banjaluci.
Govoreći o sagorijevanju piralena, Peševićeva je rekla da on ima štetne posljedice po kvalitet vazduha, posebno što se tiče emisije dioksina i furana, koji takođe spadaju u perzistentne organske polutante.
Ona je istakla da posljedice zavise od koncentracije piralena koja je dospjela u zemljište i u vazduh.
Peševićeva je rekla da bi u narednom periodu trebalo proširiti istraživanja i uzeti uzorke iz šireg područja oko bivše fabrike “Incel” da bi se moglo nešto više reći o konkretnim posljedicama.
“Ono što znamo iz literature i iz dosadašnjih akcidentnih situacija jeste da povećane količine piralena i dioksina koje nastaju sagorijevanjem piralena imaju štetne efekte na zdravlje stanovništva u smislu promjena na koži, uticaja na imuni sistem, respiratorni sistem, reproduktivni sistem i drugo”, istakla je Peševićeva.
Dekan banjalučkog Prirodno-matematičkog fakulteta Goran Trbić potvrdio je da nije moguće takav otpad zbrinjavati u Srpskoj i da se on mora zbrinjavati negdje u inostranstvu.
“Kakvi su postupci i mehanizmi zbrinjavanja, morate pitati druge institucije”, rekao je Trbić, koji je klimatolog.
Odgovarajući na pitanje novinara kako je Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske reagovao na ekološki akcident u bivšoj fabrici “Incel”, Nebojša Lukić iz tog fonda rekao je da Fond nema nadležnosti nad time i da će biti aktivan mehanizam kad taj problem bude rješavan na način da se sufinansira i nađu određeni mehanizmi da to pitanje bude riješeno.
Prirodno-matematički fakultet u Banjaluci, Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske i Republički hidrometeorološki zavod danas su povodom Svjetskog dana zaštite životne sredine na ovom fakultetu organizovali stručna predavanja iz oblasti kvaliteta vazduha u Republici Srpskoj kojima su, osim studenata, prisustvovali i učenici Gimnazije, Građevinske škole i Ugostiteljske škole iz Banjaluke.
Izvor: Srna