BIOGRAFIJA: Draško Polić

– Rođen je 1980. godine u Banjoj Luci, gdje je završio osnovnu i srednju školu.Osnovne studije Fakulteta veterinarske medicine završava na Univerzitetu u Beogradu i stiče zvanje doktora veterinarske medicine. Pripravnički staž obavio je na poslovima upravnika farme u Novoj Topoli, poslije čega započinje samostalan posao u veterinarskoj ambulanti, gdje i danas radi.

Oženjen, otac dvoje djece

Draško Polić Izbori 2020, za odbornika u Skupštini grada Banjaluka

Intervju

* Zašto politika, zbog čega ste kandidat za odbornika?

Drago mi je što me to pitate, mislim da ovo što radim nije politika i da je ovo daleko od politike. Zašto? Nikada recimo ne bih prihvatio niti me interesuje da se kandidujem za parlamentarne izbore ali ovo moje zalaganje na lokalnom nivou posmatram kao doprinos da kroz svoj društveni položaj, iskustvo i obrazovanje koje imam pomognem svojoj lokalnoj zajednici. Nažalost, došli smo u situaciju da ili će se politika baviti životom pojedinca ili će se pojedinac boriti da se politika ne bavi životom pojedinca. Ja sam izabrao da se politika ne bavi mojim životom kao što se ne bavi životima pojedinca u Kanadi, zato sam tu gdje me trenutno vidite.

Zašto DEMOS?

Mislim da stranku čine ljudi, u svakoj stranci imate i žita i kukolja. DEMOS je mlada stranka ali sa velikim političkim iskustvom od ranije. Ima svojoj statut, orijentaciju i politički program. U demosu imam mogućnost da iznesem svoje mišljenje, iako još uvijek nisam zainteresovan da učestvujem u donošenju političkih odluka a za donošenje odluka koje će unaprijediti naš Grad sam itekako zainteresovan.

To znači da se od vas kao odbornika u Skupštini Grada može očekivati nešto konkretno?

Rekao sam vam da nisam političar, ne znam da pričam a da ništa ne kažem. Nažalost mnogi problemi opterećuju ne samo naš Grad nego i gradove u okruženju. Demografska slika je jedan od najvažnijih pitanja zbog kojih sada odgovaram u ovoj ulozi na Vaša pitanja. Neću nikoga da omalovažavam, ali ne možete očekivati prosperitet ako odbornici u Skupštini Grada budu ljudi sa biografijama koje se napišu u dvije reči. Ovdje mogu slobodno da kažem da i stepen obrazovanja isključujući privatne fakultete, imaju veliki značaj. Konkretno, imate primjer industrijske zone u Inđiji. Banjaluka ima fantasticne uslove za privlačenje novih investicija. Drugo, mislim da ne postoji neki naš sugrađanin koji ima primanja preko 1500 km da nije bio u kako ih zovu terme ove ili one, ne želim da ih reklamiram. Naša izuzetna termalna voda ističe u Vrbas. Treće, Zagreb je napravio šetalište na mjestu bivše deponije, a kod nas je i danas tema rampa prema Banj brdu. Imamo fantastičnu mogućnost uz malu investiciju da spojimo Ponir sa Banj brdom i dobijemo šetalište dovoljno za dvije Banja Luke. Dalje..moram da pohvalim gospodina Igora Radojičića za formiranje azila na Manjači ali želim da istaknem da sam u razgovoru sa gospodinom Slobodanom Stanarevićem razgovarao i zajedno sa njim trazili rjesenja za lokaciju za azil, groblje za kućne ljubimce i javno privatno partnerstvo za hotele za pse. Užasava me činjenica da kod nas imate zakonski osnov da humano usmrtite zdravu napuštenu životinju nakon 30 dana boravka u prihvatilištu. To je užasno, to je grijeh. Da se ne pitamo kasnije zbog čega nam se dešavaju svakojake nezgode. Čovjek treba da izbjegava grijeh na bilo kom nivou i u bilo kojoj situaciji. Pričao bi vam jos o idejama vjerskog turizma, spomenika palim borcima…ali tekst će postati predugačak. Moram jos da kažem o formiranju nukleus farme koja bi povećavala stočni fond u seoskim područijima. Ne zaboravite da je više od 60 % Grada Banja Luke zauzima seosko područje.

Koja su vaša očekivanja?

Moram da priznam da je ovo teško pitanje. Znate kako, da bi Vama i meni zajedno bilo bolje, treba da obojici pojedinačno bude dobro. Pojasniću, od toga kako se pojedinac ili većina pojedinaca osjeća tako će se osjećati i društvo u cjelini, u smislu radosti, smjeha, tuge, nezadovoljstva. Mislim da je kod nas ključ u pojedincu, pojedincu i onog u vlasti i onog u opoziciji i onog na selu ili onog i Gradu. Svaki daje neki svoj doprinos. Namjerno ne koristim izraz običnog pojedinca. Recimo, imamo aktuelnog Gradonačelnika, kojeg želim da veoma pohvalim. O njemu niste mogli da čujete nijednu aferu, nijednu koruptivnu aktivnost, čovjek koji je morate priznati značajno promjenio izgled našeg Grada. I opet imate neargumentovane napade na njega. Zato ne volim ništa da očekujem nego volim da utičem na očekivanje.

Dobro, zašto da neko glasa za Vas?

Čovjek se rađa ili sit ili gladan, ja sam rođen sit. Moram da se pohvalim da sam jako bogat. Bilo bi mi zao da je mnogo vas pomislilo na materijalno bogatstvo. Bogat sam jer imam dvoje prelijepe djece, lijepu ženu i posao iz svojih snova. Po struci sam doktor veterinarske medicine, zena mi je građevinski inženjer. Radim, zovem je naša mala klinika, sa kolegama Mirkom i Katarinom i jako sam zadovoljan. Posebno sam osjetljiv na djecu i zivotinje. Za mene treba glasati jer želim da se naša djeca smiju, da napravimo sistem za sebe i njih i spreman sam mnogo svoje energije, iskustva i znanja uložiti u to. Mi, veterinari, imamo jednu izreku…kada biraš štene gledaj u rodovnik i osobine. Kada glasaš, glasaj za onog ko ima dobre reference da će unaprijediti uslove za život.

Kažete da posebno razmišljate o mladima? Šta im konkretno nudite?

Postojanje sistema je suštinske važnosti i za nas i za njih. Studirao sam u Beogradu, živio sam u studenskom gradu na Novom Beogradu. Kada krenete od studenjaka prema Brankovom mostu na svakih 100 metara vidjećete teren za basket, za mali fudbal pa čak imate teren za veliki fudbal između zgrada u blizini fontane odnosno zgrade opštine. Ne bih se smirio dok to ne bi bilo ni kod nas. Drugo, mislim da je omogućavanje ranog zanatskog zapošljavanja veoma važno za naše društvo i na tom treba insistirati jasnim programima za privatnim firmama. Rano formiranje porodice zatim zbog čega ne bi mogli omogućiti kupovinu nekretnine za mlade bračne parove po uzoru na Austriju kroz javno privatno partnerstvo. Banja Luka u mnogim stvarima mora biti prva i biti primjer ostalim opštinama