Daun sindrom centar od danas postaje ustanova socijalne zaštite, odnosno prvi Centar za socijalnu rehabilitaciju lica s invaliditetom u BiH, potvrdio je za “Nezavisne” Zoran Jelić, direktor Daun sindrom centra.
Kako je naglasio, prve prostorije će biti otvorene u Banjaluci. Takođe, u oktobru je planirano otvaranje još dvije komune Centra za rehabilitaciju lica s invaliditetom – Daun sindrom centar, i to u sklopu Zdravstveno-turističkog centra “Banja Vrućica” i na olimpijskoj ljepotici Jahorini.
“Cilj je da sva djeca i ostale osobe u Republici Srpskoj koji imaju Daunov sindrom budu uvezani te radno osposobljeni kako bi imali mogućnost zaposlenja, kao i mjesto na kojem će se moći družiti”, naveo je Jelić.
Istakao je da su u Banjaluci već zaposlili defektologa i psihologa, te da su spremni da rade punim kapacitetom.
“Namjera nam je da isto to uradimo i u drugim komunama. Dobili smo i poziv iz Bijeljine da i tamo otvorimo komunu u narednom periodu, ali sve zavisi od finansijskih sredstava”, kazao je Jelić.
Prema njegovim riječima, u ZTC “Banja Vrućica” osobe s Daunovim sindromom već su počele s proizvodnjom biljnih eliksira, biljnih ulja, ljekovitog vina, rakija od ljekovitog bilja i likera, a uskoro počinju i proizvodnju integralnog brašna jer imaju u blizini vodenicu i rijeku, koje su im na raspolaganju.
“Ono što je najbitnije je da smo dogovorili distribuciju svih ovih proizvoda i ZTC ‘Banja Vrućica’ će sve naše proizvode otkupljivati, što je prvi korak ka samofinansiranju i zapošljavanju osoba sa Daunovim sindromom”, objasnio je Jelić.
Dodao je da sutra odlaze na Jahorinu na petodnevni boravak i dogovor u vezi s otvaranjem komune u sklopu Olimpijskog centra.
“Tamo ćemo napraviti sporazum sa Medicinskim fakultetom iz Foče da oni svoje studente defektologije dovode na praksu u kamp u kojem će se okupljati sve osobe sa Daunovim sindromom iz istočnog dijela RS”, pojasnio je Jelić.
Plan je da u sklopu rehabilitacionog programa PAIN ili “Pokušaj, analiziraj, izvrši, nastavi”, koji je osmislio Jelić po uzoru na zemlje Evropske unije, preraste u priručnik za roditelje i stručnjake.
“Ovim priručnikom ćemo olakšati roditeljima, ali i osobama s Daunovim sindromom. U sklopu ovih centara i osobe sa Daunovim sindromom koje nakon 19. godine završavaju školovanje i vraćaju se kućama postaće vidljivije i imaće mogućnost da ostvare zaposlenje”, zaključio je Jelić.
Izvor: Nezavisne