Na današnji dan 02.08. (Ilindan) prije 13. godina počela je sa radom Tvornica obuće BEMA sa pedesetak zaposlenih. Danas u Banjoj Luci i Mrkonjić Gradu ima 1250 radnika. Bema je za ovih 13 godina podijelila preko 50 000 pari cipela i desetine hiljada KM, te se svrstava u jednu od najdruštveno odgovornijih firmi u Banjoj Luci.
Uredno izmiruje svoje obaveze prema društvu i radnicima. Za 13 godina rada, plate nikada nisu kasnile. Prosjek plate je 530, 00 KM plus doprinosi, i plus gratis prevoz i topli obrok. Nažalost, to nije dovoljno za život, ali to je takva nisko akumulativna industrija koja dopunjava kućni budžet. Kod nas su 90% radnika žene. Mi svoju platu zarađujemo, a ne dobijamo.
Tvornica obuće Bema je otvorila dvije prodavnice, doduše stidljivo, ali zalažemo se za domaću proizvodnju. Glavni problemi na nivou Bosne i Hercegovine je nerealan kurs marke koji je isti već dvadeset godina, a mi smo izvoznici 99%. Sjetimo se samo koliko je bilo 100 KM prije, a koliko vrijedi danas. Na nivou Republike Srpske nam je glavni problem nekorektno plaćanje bolovanja, to jest bolovanje se plaća 70% u netu, a trudničko 100% u netu.
Bema svaki dan ima na bolovanju od 130 do 150 radnika. To je jedna mala fabrika. Od toga je 75 trudnica i porodilja, i na tih 70% bolovanja koje se plaća, čeka se više od godinu dana, tako da mi finansiramo natalitet društva.
Zahvaljujući odluci Vlade RS, premijerki RS Željki Cvijanović i ministru finansija RS Zoranu Tegeltiji, naša industrija ima povoljnije plaćanje doprinosa, i to je spasilo ovu industriju, međutim, to nije dovoljno.
Jako smo zabrinuti za budućnost fabrike. Nažalost, ne postoji škola za obućare u Banjoj Luci, postoji za tektstilne radnike, koare i galanteriste, koja traje tri godine i koja nikome ne treba. Mi smo taoci direktora tih škola koji imaju nastavni kadar za ta zanimanja. Tražimo da se uvede četverogodišnja škola za obućare i modelare, jer nam treba kadra kako bi najbolji ljudi mogli upisati fakultet za inžinjere. Danas se radi na savremenim mašinama, gdje se ne može raditi ako radnika nema potrebno obrazovanje. Takođe, prisutna je i velika robotizacija u proizvodnji obuće.
Plan Tvornice obuće Bema za 2017. godinu je da u Banjoj Luci i Mrkonjić Gradu zaposli oko 350 radnika, do sada smo zaposlili 150 radnika ove godine. Plan je i povećanje proizvodnje domaćih cipela, te veća produktivnost i veća plata.