Banjalučki centar za osobe sa Daun sindromom na bokserskoj turneji

U sklopu programa socijalne rehabilitacije, koji sprovodi Centar za socijalnu rehabilitaciju osoba sa Daun sindromom Banjaluka, realizuje se projekat „Sportom do jačanja samopouzdanja“.
Ovaj projekat ima za cilj borbu protiv predrasuda o osobama sa Daun sindromom, a jedan od najuzbudljivijih trenutaka bio je nedavni boravak njihovih štićenika u Zagrebu, u Bokserskom savezu Hrvatske.

– Tokom četiri dana, naši hrabri bokseri imali su priliku trenirati sa svjetskim prvakom u teškoj kategoriji, Željkom Mavrovićem, i evropskim prvakom, Damirom Plantićem – kaže kaže direktor Daun sindrom centra Banjaluka Zoran Jelić.
Treninge su koordinisali i istaknuti sportski lideri poput Boneta Bošnjaka, predsjednika Bokserskog saveza Hrvatske, Igora Miketića, predsjednika Bokserskog saveza Austrije, i mr. Nikoline Jurić, Board direktorice Evropske kuće boksa.
Svi su podržali naše štićenike u njihovoj sportskoj avanturi, a cijeli boravak bio je pod pokroviteljstvom Boneta Bošnjaka, predsjednika Hrvatskog bokserskog saveza – ističe Jelić.

Iako su, dodaje on, njihovi bokseri već imali priliku trenirati u Beču, u Bokserskom savezu Austrije, boravak u Zagrebu donio je još jedan nezaboravan trenutak – meč sa samim Željkom Mavrovićem, u kojem su ovi hrabri borci, kako to obično biva, pobijedili!

– Ovaj uspjeh nije samo sportskog karaktera, već simbolizuje snagu, hrabrost i volju za napredovanjem, čak i kada se suočavamo sa izazovima. Boks, kao borilački sport, možda na prvi pogled djeluje poput jednostavne fizičke borbe, ali zapravo podrazumijeva mnogo više od toga. Ovdje nije samo riječ o udaranju, već o ravnopravnoj borbi pod sudijskim nadzorom, gdje je cilj razviti disciplinu, motoričke vještine, snagu volje, ali i sposobnost introspekcije. Kroz boks, naši štićenici ne samo da jačaju svoje mišiće, već uče kako da se nose sa izazovima, razmišljaju o svojim postupcima i kontinuirano poboljšavaju – pojašnjava Jelić.
Zadnja lekcija koju bokseri Daun sindrom centra usvajaju iz ovog sporta nije samo fizička snaga, već i snaga unutrašnje discipline.

Rušenje predrasuda i pomjeranje granica
Boks nas uči da 95% uspjeha zavisi od discipline, a samo 5% od talenta i motivacije. Samopouzdanje, koje je ključno za našu socijalnu rehabilitaciju, raste kroz svakodnevni trening i ulaganje u vlastiti napredak.

Ovaj program, iako sportskog karaktera, ima duboko društveno značenje. Osobe sa Daun sindromom kroz ove aktivnosti dokazuju sebi i drugima da su sposobni, da imaju potencijal i da mogu biti ravnopravni članovi društva. Ove pozitivne promjene ne odnose se samo na fizičko zdravlje, već i na oblikovanje njihovog identiteta, koji je temelj za izgradnju samosvijesti i nezavisnog života.
Nakon treniranja u Austriji i Hrvatskoj, treći ciklus treninga planiran je u Srbiji, gdje će bokseri Daun sindrom centra imati priliku proširiti svoje vještine i još jednom dokazati svoju vrijednost.

– Nakon svih tih treninga, planiramo organizirati veliku boksersku manifestaciju u Banjaluci, koja će biti kruna svih ovih aktivnosti. Ovaj projekt nije samo o boksu – on je o rušenju predrasuda i pomjeranju granica. Naši štićenici, kroz sport, mogu biti istinski ravnopravni sportisti i ljudi, a ne samo osobe sa Daun sindromom. Kroz ove aktivnosti, oni ne samo da stiču nove vještine, već i samopouzdanje koje im je potrebno da bi postali društveno aktivni i vidljivi – navodi Jelić.

On kaže da su u Zagrebu “borci” Daun sindrom centra imali priliku upoznati grad, obići njegove znamenitosti, a boravak je završen posjetom zoo vrtu, čime je cijeli ovaj put postao još bogatiji i edukativniji.

Jer, kao što često kažemo: “Puno je više dobrih nego loših ljudi na svijetu”, ali ponekad, ovaj svijet nije loš samo zbog loših ljudi, već i zbog onih koji ništa ne poduzimaju da bi ga učinili boljim.

Bokserski treneri i sportisti iz Austrije, Hrvatske i Srbije nisu samo izvanredni sportisti, već i izuzetni ljudi, koji svojim primjerom pokazuju kako se prava vrijednost krije u ravnopravnosti, poštovanju i prijateljstvu.

Ove aktivnosti omogućuju štićenicima Daun sindrom centra da sruše predrasude, da shvate da su sposobni, i da njihovo samopouzdanje postane temelj za uspješan, samostalan život.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI