Policijska Uprava Banjaluka krši Zakon o slobodi pristupa informacijama. Već dvadeset dana, portparol PU Banjaluka Danijela Mučibaić u telefonskim razgovorima “obećava” da će policijska Uprava Banjaluka poštovati zakon. Nevjerovatno je da institucija kojoj je osnovna obaveza i posao provođenje zakona, krši zakon i uskraćuje javnost za informacije.
Ono što je još opasnije u nezakonitom ponašanju PU Banjaluka je sakrivanje informacije koja se tiče postupanja policijskog službenika zaposlenog u toj instituciji.
Naime 02.06.2020. tražena je informacija o kažnjavanju policijskog inspektora Petra Mirkovića nakon što je uhapšen Goran Živanović iz Bratunca zbog prijetnji smrću upućenih preko društvene mreže novinarki E trafike Vanji Stokić.
Naime policijski inspektor PU Banjaluka Petar Mirković je 23.maja, isto veče kada je novinarka Vanja Stokić prijavila prijetnje smrću, uradio posao prema pravilima službe. Uzeo je izjavu od novinarke kojoj je prijećeno, utvrdio identitet i mjesto prebivališta Živanovića. Sutradan ujutru pripadnici policijske stanice u Bratuncu pronašli su Živanovića i priveli ga. Mirković je kako saznajemo, odmah nakon toga podnio izvještaj Tužilaštvu protiv Živanovića. Samo dva dana nakon privođenja Živanovića, policijski inspektor koji je rasvijetlio krivično djelo i uradio sav posao kažnjen je sa 10 odsto od plate za taj mjesec.
Policijska uprava Banjaluka krije tu informaciju i krši zakon o pristupu informacijama. Kontaktirali smo i kažnjenog inspektora Mirkovića, koji je u telefonskom razgovoru djelovao ogorčeno, ali je samo kratko poručio da nije ovlašten za davanje izjava.
Kontaktirali smo Vanju Stokić koja nam je rekla da ne zna apsolutno ništa o predmetu Živanovića koji joj je prijetio.
Od vas saznajem i da je inspektor kažnjen i da je policija poslala izvještaj u Tužilaštvo. Kada sam davala izjavu pitala sam inspektora koja je procedura, da li mene kao stranku automatski obavještavaju o preduzetim aktivnostima ili se moram sama interesovati. Rečeno mi je da se javim za dvije sedmice, jer im treba toliko vremena da završe dokumentaciju, pa da pitam šta se dešava. To sam i uradila, ali mi je rečeno da je inspektor na godišnjem odmoru i da se javim nakon 18. juna, kaže Vanja.
Kako kaže nije podnosila žalbe protiv inspektora, ne zna da li su to uradili BH novinari, ali ako je Policijska uprava odlučila da ga samoinicijativno kazni, pozdravlja taj korak.
Vanja Stokić se žalila na prijem u Policijskoj stanici Obilićevo kada je bila tamo da prijavi prijetnje smrću.
„Policajka koje je bila dežurna me nakon mog objašnjavanja zašto sam došla doslovno pitala – samo to? Onda je pozivala telefonom inspektora i rekla mi da dođem u ponedjeljak, tada će me primiti inspektor koji se ne bavi time, ali će vidjeti da me proslijedi nekom drugom. Ne osjećam se sigurno. Baš naprotiv, jako sam uznemirena. Strah me je“, ispričala je tada Stokićeva.
Od Policijske uprave Banjaluke očekujemo da postupaju po zakonu i da nam dostave tražene informacije.
Ukoliko je javno pisanje o nepoštovaju zakona od strane policije, pisanje žalbe Udruženju novinara, OSCE-u i EUSR-u jedini način da institucija koja provodi zakone i postupa prema njima, onda se postavlja pitanje ko će još biti kažnjen za sakrivanje informacija ako se budu koristili isti aršini kao u slučaju kažnjenog inspektora!”
Policija RS ne treba da radi prema aršinima i pritiscima nego prema zakonima Republike Srpske. Policija ne tumači nego provodi zakone, ili bi bar tako trebalo da bude.