Azil za pse na Manjači-zatvor za pse

Grad Banjaluka najavljivao je otvaranje azila u Manjači kao nešto najbolje za napuštene pse, ali nije prošlo ni godinu dana, a već se vidi da je taj prostor daleko od idealnog.
Uto se uvjerila i ekipa Srpskainfo.

U prostoru u kojem je bilo oko 150 pasa, na velikim vrućinama, otvoren je tek jedan prozor. Na vratima azila je bio katanac. To znači da oni koji žele psa moraju da se najave?

Za ljubitelje životinja stanje u azilu nije najbolje. Anđela Španović iz Udruženja WagWag ističe da su u azilu bili u petak i zatekli stanje koje je bilo za njih jako potresno.

– Zdravstvena situacija većine životinja je loša. Strašno problematična situacija je ta da su vidno bolesni psi bili u istom kavezu sa naizgled više zdravih pasa. To je bilo u petak što pretpostavljam da do sada ni ti psi nisu više zdravi. Ono što se nikako ne smije dogoditi je da su životinje bolesne i nisu veterinarski obrađene po propisima i po ugovoru – istakla je Španović za Srpskainfo.
Smatra da oni ne mogu stopostotno tvrditi gdje se propust desio, a odgovornosti za ovakvo stanje vide u veterinarskoj ambulanti koja je zadužena za azil na Manjači.
Morali su im obezbijediti kompletnu zdravstvenu njegu. Životinja koja nije prošla kompletnu vakcinaciju dođe i završi u azilu na Manjači – rekla je Španović.

Vrata azila su zatvorena skoro uvijek i niko bez najave ne može da uđe u sam azil da vidi pse. Po Zakonu, bilo koji javni azil je dužan da četiri sata dnevno radi sa strankama.

– Šta je zakazalo po tom pitanju, nismo sigurni ali po ovom svemu, kako se nama čini, to je jedan splet nesporazuma i loše komunikacije koji se proteže kroz čitav taj lanac koji je nadležan – ističe Španović.

Juče je u Gradskoj upravi bio sastanak udruženja i nadležnih koji se bave pitanjem azila na Manjači. On je produžen za danas.
Mi ćemo pokušati doći što više pripremljeni sa zajedničkim planom. Šta, kad, kako i u kojem vremenskom roku treba uraditi da se stanje popravi jer u ovom trenutku kada životinje umiru, mi ne možemo čekati protokole nego moramo naći zakonski način da sve što se može uraditi, uradi danas – istakla je Španović.

Goran Milojević iz Udruženja za zaštitu životinja „Kerber“ rekao je da su od Gradske uprave dobili obećanje da će se stanje u azilu popraviti i da će volonteri svake sedmice moći boraviti u ovom azilu.

– Naši predstavnici su prvi put u petak bili u ovom azilu. Ovaj je bolji nego što je bio u Ramićima, daleko od toga da je idealan ali imamo uvjerenja i od gradonačelnika da će se raditi na tome da se u što skorijem vremenu sredi. Mi smo imali najviše zahtjeva da se unutrašnji prostor sredi i pregrade između bokseva, ta panelna žica koja je niska i koju psi probijaju – rekao je Milojević za Srpskainfo.
Nadležna veterinarska ambulanta za azil na Manjači je Vet centar. Boran Gajić ispred ove ambulante demantovao je udruženja da su bolesni psi bili u kontaktu sa zdravim psima, izuzev jednog psa koji je pokazao simptome.

– Taj pas je odmah odvojen i već je na liječenju. Što se tiče generalno zdravstvenog stanja drugih jedinki, psi ne pate od bola, nemaju nedostatak vode, nedostatak hrane, ambijentalni uslovi nisu idealni, ali to ne zavisi od nas. I u bolnici je 150 ljudi pa jedan mora biti bolestan. To je azil, to nisu psi sa poznatim porijeklom, jako veliki broj pasa je tu, i mora neki pas biti bolestan. I u odgajivačnicama gdje je sve kontrolisano imamo bolesne pse – rekao je Gajić.

Kada je u pitanju vakcinacija, Goran Gajić iz Vet centra smatra da udruženja nisu relevantna da kontrolišu rad veterinarske ambulante.

– Psi koji nisu čipovani nisu iz razloga čipovani zato što su premješteni u nekom momentu jer nemoguće je izvesti sve u jednom danu. Bila je jedna ženka sa štencima koja je bila u visokom graviditetu jer nju nismo mogli da operišemo što nije po nekakvom našem protokolu da sterilišemo visoko gravidne jedinke – napominje Gajić.

On dodaje da je 98 posto pasa vakcinisano i veterinarski obrađeno.

– U objektu je 40 stepeni, gdje trebamo da vratimo psa poslije 48 ili 72 sata koje provodi postoperativno kod nas u ambulanti, treba da ga vratimo na 40 stepeni, to nisu uslovi da se jedinka vrati nakon operacije – smatra Gajić.

AZIL NA MANJAČI OTVOREN PROŠLE GODINE
Azil na Manjači otvoren je zbog neuslovnosti prethodnog koji je bio u Ramićima. U ovom azilu, još nije dozvoljen boravak volonterima koji bi želeli povremeno boraviti i brinuti o napuštenim životinjama. Iz Grada Banjaluka poručuju da će tako nešto biti moguće tek kada se na terenu stvore uslovi, ali trenutno nije jasno kada će se to desiti.

Izvor: Srpskainfo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI