„Autoprevoz“ tužio Grad Banjaluku za 12 miliona KM

ilustracija

„Autoprevoz“ je tužio Grad Banjaluku tražeći da im se isplati oko 12 miliona maraka za zemljište koje, kažu, Grad bespravno koristi decenijama na atraktivnoj lokaciji Stare autobuske stanice a, koje, prema posljednjoj odluci suda, pripada njima, saznaje CAPITAL.

Riječ je o zemljištu na kojoj je izgrađena Vidovdanska ulica, trotoari, park u kojem je spomenik „12 beba“, kao i takozvani „Krašev“ parking na kojem gradska vlast planira praviti Spomenik palim borcima.

U „Autoprevozu“ ističu da su ovo parcele u vlasništvu ovog preduzeća, te da je na njima izgrađena infrastruktura iako prethodno nije izvršena eksproprijacija zemljišta.

„Autoprevoz“ ne želi da preuzme zemljište, već da putem suda prisili Grad da im isplati protivrijednost koju su procijenili na oko 12 miliona maraka.

Iz Gradske uprave im je odgovoreno tako što je Pravobranilaštvo Republike Srpske na njihovu tužbu izjavilo protivtužbu.

Spor nezavisan od Stare autobuske stanice
Podsjetimo, Grad Banjaluka i „Autoprevoz“ su u dugogodišnjim sudskim sporovima oko zemljišta takozvane Stare stanice o čemu je CAPITAL više puta pisao. Konačnom presudom, ta izuzetno vrijedna i jedina parcela te veličine u užem centru, pripala je „Autoprevozu“.

Pored tog zemljišta, „Autoprevoz“ polaže pravo i na zemljište gdje je Vidovdanska ulica i Krašov parking. No, kako iz Grada ćute na njihove zahtjeve da sjednu i regulišu te odnose jer „Autoprevoz“ ne namjerava da i to uzme sebi, presavili su tabak i podnijeli tužbu.

Generalni direktor „Autoprevoza“ Sladomir Đurić kazao je za CAPITAL da je ovo preduzeće bilo spremno na kompromis sa Gradskom upravom, ali da nisu naišli na spremnost za dogovore.

„To je potpuno nov predmet, ta tužba nema veze sa tužbom za štetu koja je već podnesena protiv grada 2014. godine. Ovdje samo tražimo da oni isplate naše zemljište i da se to zemljište na taj način uknjiži u vlasništvo grada Banjaluka, doslovno da ga kupe“, istakao je Đurić dodajući da se radi o zemjištu „Autoprevoza“ na kojem je grad izgradio svoju infrastrukturu.

Tvrdi da je „Autoprevoz“ bio spreman na dogovore, ali da se Gradska uprava uopšte nije oglasila povodom toga.

„Nije bilo konkretnih prijedloga sa njihove strane zbog čega smo podnijeli tužbu za sudsku eksproprijaciju, a to znači da mi putem sudu potražujemo nadoknadu za zemljište koje je u vlasništvu „Autoprevoza“, a Grad nam ga nikad nije isplatio“, ističe Đurić.

Dodao je da traže nadoknadu u iznosu od oko 12 miliona maraka.

„Mi smo bili spremni da se dogovorimo da nam isplate zemljište preko kojeg je sagrađena infrastruktura i koje je zauzeto za gradske potrebe, ali nikad nismo dobili konkretan odgovor“, tvrdi Đurić.

Smatra da je protivtužba Pravobranilaštva RS samo kupovina vremena, te da su navedeni stari dokazi koji su već razmatrani od strane suda.

„Mislim da im nije pametno da idu tim putem jer, ako se ne dogovorimo, iznos koji će platiti će postati mnogo veći. Osnovni dug je vrijednost zemljišta, pa kad se na to još doda zatezna kamata od momenta kada je preko zemljišta izgrađena infrastruktura biće to mnogo veći iznosi“, naveo je Đurić.

Dodaje da su sa Gradom spremni na kompromis i oko načina izmirenja duga ukoliko traženi iznos predstavlja veliki udar na budžet.

„Ovo je jedan jako jednostavan predmet koji je vrlo lako dokazati i ne bi trebao da traje dugo, ali ako uzmemo u obzir da je dokazivanje vlasništva trajalo 18 godina, onda je teško govoriti, kada bi mogla biti završena“, zaključio je Đurić.

Grad koristi zakon da odloži tešku odluku
U Gradskoj upravi Banjaluka su naglasili da je spor između Grada Banjaluka i „Autoprevoza“ u fazi pripremnog ročišta povodom nove tužbe „Autoprevoza“ za faktičku eksproprijaciju na lokaciji stare Autobuske stanice, a na koju je Pravobranilaštvo Republike Srpske izjavilo i protivtužbu.

Naglašavaju da su zatražili zaštitu imovinsko-pravnih interesa Grada, kako upravnim tako i sudskim putem.

„Jedna od posljednjih radnji je isticanje protivtužbe protiv kompanije „Autoprevoz“, u sporu koji su oni pokrenuli, te predlaganje podnošenja nove tužbe za cjelokupno zemljište koje je bilo predmet i ranijih sporova, ali po drugom pravnom osnovu“, istakli u Upravi.

Podsjetili su da još uvijek postoji i raniji spor gdje je Grad Banjaluka zatražio poništenje svih pravnih poslova koji su se zaključivali za predmetno zemljište.

Izvor: Capital.ba

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: