Američki fudbal u Banjaluci

Jedan od najskupljih i najpopularnijih svjetskih sportova, za kojim su zaluđeni milioni Amerikanaca, sve više poštovalaca ima i u Banjaluci.

Grupa zaljubljenika u ovaj prekookeanski sport osnovala je prvi klub američkog fudbala u Banjaluci „Rebels“. Ovaj sport prate već godinama, a sada su riješili da istu priču popularizuju i u našem okruženju.

– Volimo ovaj sport. Vrlo brzo se nas nekoliko istomišljenika okupilo i došli smo na ideju da oformimo svoj  klub, da se i u našem gradu dešava nešto novo i zanimljivo. Želja nam je da i drugim ljudima objasnimo suštinu igre, upoznamo ih s pravilima. Za sada na treninge dolazi do dvadesetoro ljudi, ali u posljednje vreme, što nas raduje, skoro svaki put nam na trening dođe i po jedan novi igrač – priča Aleksandar Dragojević (34), grafički dizajner i veliki ljubitelj sporta.

Podsjeća da se američki fudbal već igra u Sarajevu, Tuzli i Bijeljini, te da je Banjaluka četvrti grad u BiH koji je dobio svoj klub. Isto tako, napominju da većina ljudi miješa američki fudbal i ragbi, a koji već duže vrijeme postoji u gradu na Vrbasu. Osnovna razlika je što igrači u američkom fudbalu nose zaštitnu opremu.

Mnogi kažu da ih je privukla dinamika ovog sporta, te sve masovniji prodor NFL lige na svjetsko tržište putem kablovskih televizija.

Banjalučku ekipu za sada čine uglavnom mlađi igrači, od 18 do 25 godina, ali kako poručuju – svi koji žele da se oprobaju u ovom sportu su doborodošli bez obzira na uzrast. Treninzi su tri puta sedmično, na dvije lokacije – na terenu FK Krajina i pomoćnom stadionu FK Borac.

– Idemo korak po korak, ne žurimo jer nam je osnovni cilj da formiramo ekipu i spremimo igrače kako bismo na proljeće ispunili uslove da igramo Razvojnu ligu BiH, da ova četiri kluba odmjere snage – najavljuje Dragojević.

Mada ga bije glas da je grub sport, ovi fudbaleri podsjećaju da su masnice i povrede tokom igre moguće isto kao i u svim drugim disciplinama.

– Jeste grub sport, ali upravo zbog toga postoje pravila koja regulištu igru. Ne možete na bilo kakav način da prilazite igračima i obarate ih u svim situacijama. Osnovnu opremu koja štiti sportiste i bez koje ne može da se igra čine kaciga i šolder, ali tu su još rukavice, štitnici za koljena, za zube, kopačke i dres. Sa početnicima ne radimo odmah obaranje, već poslije nekog vremena kada se uvjerimo da su fizički i psihički spremni za takve poteze – napominje Aleksandar.

 

Mada je oprema izuzetno skupa, imali su, dodaje, sreću da od sarajevskog kluba dobiju potrebnu opremu kako bi počeli trenirati, a za kasnije će se već snalaziti.

Od američkog fudbala ne moraju da bježe ni djevojke. U Srbiji žene već učestvuju u ligi američkog fudbala, pa se u “Rebelsu” nadaju da će biti zainteresovanih Banjalučanki da se i kod nas formira ženski tim. Pozivaju sugrađane da im se jave putem fejsbuk profila, i da zajedno na banjalučkoj travi zaigraju jedan od najprofitabilnijih sportova u svijetu.

Superboul gledalo 117 miliona ljudi

Američki fudbal je omiljeni sport u SAD, koji prati 37 odsto punoljetne populacije. Finale ove lige, tzv. Superboul, protekle godine je gledalo 117 miliona ljudi, dok 30 sekundi televizijske reklame tokom njegvog održavanja morate platiti pet miliona dolara, što dovoljno govori o popularnosti ovog sporta u SAD i svijetu.

Izvor: Srpskainfo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: