Do septembra Banjalučani, vjerovatno, mogu biti mirni: sezona besplatnog parkiranja će potrajati bar do tada. A poslije?
Koji su mogući scenariji raspleta “parking sapunice”, koja traje od prošle jeseni i koja je vozačima omogućila parkiranje za nula maraka?
Ako odbornik manjina Saša Čudić, koji je formalni predlagač, i skupštinska većina na čelu sa SNSD, koja podržava Čudićevu inicijativu, istjeraju svoje, Grad će osnovati novo preduzeće, Banjaluka Parking servis.
Ovo bi preduzeće, kao što mu i ime kaže, naplaćivalo parking, te kontrolisalo i vršilo nadzor nad javnim parkinzima. Imalo bi, naravno, svoju upravu na čelu sa direktorom, ili kako je navedeno u inicijativi, “generalnim direktorom”, kojeg bi birala Skupština grada.
Pobornici ovog rješenja tvrde da bi se jedino osnivanjem preduzeća ispoštovala odluka Ustavnog suda, koja je raniji način naplate parkinga u Banjaluci proglasila nezakonitim.
Mada to nigdje nije zapisano, ako bi se osnovalo, ovo preduzeće bi vjerovatno preuzelo zaposlene iz sadašnjeg parking servisa, koji je dio Gradske uprave.
Protivnici ovakvog rješenja smatraju da je u pitanju gomilanje administracije i “izmišljanje” još jednog direktorskog mjesta za namirivanje partijskih uhljeba.
Neki čak zlurado spominju sudbinu jednog drugog parking servisa, onog u Doboju, poznatijeg kao Direkcija za izgradnju i razvoj grada DIRG, koji je, zbog milionskih dugova i nerazjašnjenih malverzacija pala pod stečaj.
Da li će ovo preduzeće biti osnovano do 1. septembra, kako je Čudić u svom amandmanu uslovio? Pitanje je, jer inicijativu za osnivanje Banjaluka Parking servisa, koju gura skupštinska većina, mora da pokrene gradonačelnik Draško Stanivuković.
Nagađalo se čak da bi parking servis mogao biti pripojen postojećem preduzeću, Zavodu za izgradnju ZIBL, koje je u većinskom javnom vlasništvu, ali je akcionarsko društvo. To je malo vjerovatno, zbog dugova u koje je ZIBL zapao i zbog spora među akcionarima unutar samog preduzeća oko novca od prodaje zgrade Vodovodu.
Ako preduzeće Banjaluka Parking servis ne bude osnovan do 1. septembra, parking bi se naplaćivao na “stari način”, preko servisa koji bi bio dio Gradske uprave.
Pobornici ovog rješenja navode da odlukom Ustavnog suda nije “zabranjeno” da grad direktno naplaćuje parking i da to čine sve lokalne zajednice u Srpskoj, osim grada Trebinja.
Oni ističu da je glavna prednost ovog modela racionalnost, te to što Gradska uprava može naplaćivati parkiranje čak i na “spornim parkinzima”, bar dok se ne pobuni neko od pretendenata na vlasništvo nad atraktivnim kvadratima u centru grada.
– U slučaju da se odluče na opciju da parkingom upravlja posebno preduzeće, grad bi na to preduzeće trebalo da prenese pravo upravljanja parkinzima, a to bi bilo prilično teško na parkinzima kod Talije, kod Doma omladine, i između ATV-a i Tužilaštva, koji nisu u vlasništvu grada – navodi izvor Srpskainfo.
Uz to, oni koji podržavaju ovo “Draškovo rješenje”, navode da preduzeće Parking servis ne bi moglo izricati prekršajne naloge, dok Komunalna policija, koja je dio Gradske uprave, to može.
U opticaju je i treća opcija, po kojoj bi pravo upravljanja parkinzima i naplate parkiranja bilo ustupljeno nekom od preduzeća u vlasništvu Mladena Milanović Kaje, najmoćnijeg biznismena u Srpskoj.
Kao argument za ovo rješenje navodi se da Milanovićevo preduzeće Tržnica d.o.o. već upravlja parkingom kod Gradske tržnice, odnosno Kastela i to “vrlo uspješno”, a neki poznavaoci prilika dovode Kaju i u vezu sa parkingom na Staroj autobuskoj stanici, kojim upravlja preduzeće Autoprevoz a.d. Banjaluka.
Izvor: Srpskainfo