Izlazite uveče napolje i ne možete normalno da dišete. Prvi svakom udahu osjetite sve samo ne čist vazduh. Ne varate se, gušimo se u smogu.
Isvake zime ista priča. Neki gradovi u BiH često su na listama onih sa najzagađenijim vazduhom. Zagađen ili nezdrav, nije bitno. Jer, svakako je opasan. A zašto je kvalitet vazduha kod nas tako loš? Potražili smo odgovor od onih koji to znaju.
– Na kvalitet vazduha tokom hladnijeg vremena, u sredinama gdje nema velikih industrijskih aktivnosti i proizvođača električne energije iz fosilnih goriva, dominantno utiču individualna ložišta i saobraćaj, uz meteorološke uslove koji onemogućavaju kretanje vazdušnih masa – objašnjava za Srpskainfo Darko Šipka, dipl. ing. Hemijske tehnologije u Republičkom hidrometeorološkom zavodu.
Prekoračenja graničnih i tolerantnih vrijednosti ovih dana bilježe se kod PM 10 čestica, koje kod nas tokom hladnijeg vremena nastaju u procesima sagorijevanja uglja i drvne mase u individualnim ložištima i sistemima daljinskog grijanja.
Bitno je naglasiti da se satni maksimumi za ovaj polutant najčešće dostižu u večernjim časovima, kada se intenzivira loženje u individualnim ložištima i meteorološki uslovi tome pogoduju – ističe Šipka.
Na primjer, na mjernoj stanici Lazarevo u Banjaluci prekoračenja PM 10 su bila 5/6, 6/7, 8/9, 10/11 i 11/12, dok vrijednosti koncentracija ostalih zagađujućih materija ne prelaze granične vrijednosti. Na osnovu srednjih 24-časovnih vrijednosti, u Brodu su prekoračenja PM 10 su bila 5/6, 6/7, 7/8, 8/9, 9/10, 10/11, a u Doboju 1/2, 2/3, 4/5, 5/6, 6/7, 8/9, 9/10, 10/11, 11/12.
U Gacku vrijednosti koncentracija zagađujućih materija ne prelaze granične vrijednosti, dok su u Zvorniku prekoračenja PM 10 bila 4/5, 5/6,8/9, 9/10, 10/11.
– Prethodnih dana najviše prekoračenja graničnih i tolerantnih vrijednosti bilo je u Gradu Doboju. Ovakva situacija u Republici Srpskoj će se vjerovatno zadržati i u slijedeća tri dana, jer se očekuju slične vremenske prilike – naglašava Šipka.
Izvor: Srpskainfo