Odbornici još jednom iznevjerili povjerenje najsiromašnijeg stanovništva, karte za prevoz po punoj cijeni

Skupštinska većina još jednom je iznevjerila povjerenje najsiromašnijeg stanovništva, jer nije prihvatila odluku o subvencionisanju gradskog prevoza u najvećem gradu Srpske.
Zbog toga, penzioneri, đaci, socijalno ugroženo stanovništvo nastavljaju da plaćaju karte po punoj cijeni.

Prethodne dvije godine Grad Banjaluka je u cilju unapređenja javnog prevoza kroz subvencije obezbjeđivala povoljniji prevoz za pojedine kategorije.

Preskupe karte za penzionere
Penzionerka Rada P, koja je bila korisnik subvencija za gradski prevoz, požalila se na to što više neće biti jeftinih karti, pa ni besplatnih. Kaže da ovaj vid prevoza koristi svaki dan i da nema toliko novca da odvoji za mjesečnu ili dnevnu kartu.

Od moje crkavice od penzije stvarno nemam davati još i za skup gradski prevoz. Žalim se direktno i na njih jer ništa uradili nisu kako bi ga poboljšali. Loši autobusi, kasne stalno, a karta nikad skuplja. Govorim, naravno, o onim kartama koje se ne dobijaju besplatno – kaže ona.

Sličnog mišljenja je i penzioner Mitar O, koji je imao besplatnu kartu. Ne želi da prihvati ovu odluku, koja mu je, kaže on, mnogo pomagala u proteklom periodu.
Nemam ja odakle plaćati toliki novac za kartu za ionako loš gradski prevoz. Slabo linija ima, nisu se vratile pojedine još od korone – rekao je Mitar.

“Nije ih briga za nas”
Penzionerka Ranka T. ističe da treba da bude sramota skupštinsku većinu zbog ove odluke.

– Nešto što je stvarno bilo odlično, zbog političkog prepucavanja i to uništavaju. Skupštinska većina nek se stidi i nek im svako jutro budemo mi na pameti koji nemamo novca ni za lijekove, a još da plaćamo i puni iznos karte u autobusima – ljutito govori Ranka.

Milkica K. kaže da jedva čeka naredne izbore.
Glasala sam za vladajuće, ove oko SNSD, ali sad više neću. Razočarana sam. Oni žive na visokoj nozi i ne vide bijedu koju su stvorili za sve ove godine svoje vladavine. Treba da ih je sramota – kaže Milkica.

“Grad ima novac za subvenciju prevoza”
Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, istakao je da Grad Banjaluka ima dovoljno novčanih sredstava da isplati sve subvencionisane i besplatne mjesečne karte za gradski prevoz kategorijama stanovništva koje su ranije utvrđene.

– Skupština ne želi da usvoji odluku o nastavku realizacije ove politike. Još jedna namjerna opstrukcija Skupštine grada i jasno pokazivanje njihovih namjera – ne žele da se Banjaluka razvija i ide ka naprijed – optužuje Stanivuković.

Gradski menadžer Bojan Kresojević, osvrnuvši se na neusvajanje odluke o javnom prevozu na prvom dijelu 23. sjednice, rekao je da odbornici tokom diskusije o ovom pitanju nisu dali nikakve primjedbe, ali ni prijedloge za poboljšanja, te da ostaje nejasno zašto je ova odluka odbijena.

– Odbornike ne interesuje što od 1. septembra nemamo odluku na osnovu koje se može subvencionisati javni prevoz, zbog čega penzioneri sa minimalnom penzijom neće moći dobiti besplatne karte za javni prevoz, dok ostali penzioneri neće moći ostvarivati popust od 38 odsto. Subvencije su uskraćene i školarcima iz višečlanih porodica i drugim kategorijama – naglasio je Kresojević.

Optužbe sa svih strana
Direktor “Autoprevoza” GS, Dejan Mijić, istakao je za Srpskainfo da on odluku Skupštine grada smatra bezobrazlukom prema njima i građanima iz razloga što je ta odluka tehničke prirode.

– Oni su početkom godine izglasavanjem budžeta i određivanjem budžetske stavke izglasali i dali građanima subvencije, a onda su donijeli odluku o izvršenju budžeta, da bi sada, kada treba da isplate novac, odustali. Neko vam izvrši uslugu i vi ne želite više da je platite. Mi trošimo novac, vozila, ljude koje plaćamo i sve to radimo čekajući nešto. I kad se sastanu, oni zbog političkog prepucavanja ne žele da izglasaju odluku – istakao je Mijić.

Navodi da je dug prema prevoznicima skoro milion i po maraka.

Odbornik u Skupštini grada Nemanja Kondić rekao je da skupštinska većina i SNSD nisu zadovoljni gradskim prevozom i zato nije izglasana odluka o subvencionisanju gradskog prevoza.

-Nisam ni ja zadovoljan, iskreno da kažem. Dosta ljudi mi se žalilo da su ukinute pojedine linije, voljom prevoznika. Neke gradske linije ne idu više istom rutom. A bilo je obećano na početku da će se te linije vratiti kada im se uplate subvencije – istakao je Kondić.

Podsjećamo, problem sa gradskim prevozom traje nekoliko godina, a dug se vuče isto toliko. Dok se političari svađaju, građani uvijek izvuku deblji kraj, pa će i ovaj put izgubiti subvencionisanje karata zbog političkog prepucavanja.
Zbog toga, penzioneri, đaci, socijalno ugroženo stanovništvo nastavljaju da plaćaju karte po punoj cijeni.

Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, istakao je da Grad Banjaluka ima dovoljno novčanih sredstava da isplati sve subvencionisane i besplatne mjesečne karte za gradski prevoz kategorijama stanovništva koje su ranije utvrđene.

Navodi da je dug prema prevoznicima skoro milion i po maraka.

 

JOŠ NEMA NI STUDIJE JAVNOG PREVOZA
Prošlo je skoro 3 mjeseca otkako je najavljeno da se radi na Studiji javnog prevoza. Tada je rečeno da u prvoj fazi je neophodno da se utvrdi koliko putnika ukupno, te na kojim linijama i stajlištima koristi autobus, a sve u cilju utvrđivanja realnih prevoznih potreba putnika koji koriste javni prevoz.

Studija javnog prevoza putnika trebala je da utvrdi postojeće stanje u kojem se nalazi sistem javnog prevoza putnika na području Banjaluke, te da predloži mjere unapređenja javnog prevoza. Analize koje će se raditi u okviru studije, nakon brojanja i anketiranja putnika, treba da daju odgovor na pitanje koliko košta funkcionisanje celokupnog sistema, kao i funkcionisanje linija, te da definiše modele sufinansiranja koji bi doveli do novih cjenovnika.

Jedan od izlaznih rezultata studije trebalo bi da budu novi, jeftiniji cjenovnici, a koji bi podrazumijevali jeftinije karte, mjesečnu kartu za sve gradske linije, uvođenje dnevne karte za neograničeni broj vožnji tokom dana, sedmične karte, povlastice za određene kategorije putnika, otvaranje novih linija, povećavanje broja polazaka i drugih. Cilj implementacije mjera iz studije je povećanje broja putnika, a javni prevoz bi bio izbor prilikom realizacije putovanja, a ne korištenje od strane onih koji nemaju nikakvu drugu alternativu.

Izvor: Srpskainfo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI