Nova pravila za ribolovce

Obaveza polaganja ribolovačkog ispita za one koji imaju manje od tri godine “staža” u ovom sportu smanjiće krivolov na domaćim rijekama te dodatno podići ekološku svijest o značaju očuvanja prirode.
Naime, prema novim pravilima od ove godine, svaki ribolovac da bi mogao posjedovati godišnju dozvolu mora da ima položen ribolovački ispit, s tim da oni koji su u protekle tri godine evidentirani kao ribolovci i kojima nije izrečena prekršajna sankcija u tom periodu, ne polažu ispit ali moraju podnijeti zahtjev za izdavanje uvjerenja.

Na sajtu Sportsko-ribolovnog saveza Republike Srpske navodi se da je na osnovu dobijene saglasnosti od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS usvojena visina naknade u iznosu od deset KM za izdavanje uvjerenja bez obaveze polaganja, a 30 KM za polaganje ribolovačkog ispita.

Ljubitelji ovog sporta odluku pozdravljaju i poručuju da će se na ovaj način, između ostalog, uticati na smanjenje krivolova.

Potpredsjednik Skupštine Sportsko-ribolovnog saveza Republike Srpske Mladen Petrušić rekao je da će nova pravila pomoći tome da se ribolovci dodatno edukuju, kako bi bili apsolutno spremni za boravak na slatkovodnim vodama.
Članstvo je, kako kaže, prihvatilo ovu odluku, jer su svi svjesni činjenice da se na vodi mora biti oprezan i ozbiljan.

Ističe da se za sportsko ribolovstvo većinom interesuje populacija u petoj deceniji i penzioneri.

– Razmišljamo i o pokretanju škole ribolova, jer je u vrijeme pandemije virusa korona ta aktivnost bila zaustavljena. U članstvu nam je mlađa populacija smanjena, baš zbog neorganizovanja te škole – kazao je Petrušić.

Član Upravnog odbora Sportsko-ribolovnog saveza RS za regije Gradiška, Laktaši, Kozarska Dubica, Srbac i Kostajnica Predrag Ostojić kaže da se polaganje ribolovačkog ispita razmatralo još 2012. godine te istakao da u Evropi takva pravila postoje odavno.

– Možda će ovo uticati da ima manje krivolovaca na vodi i da se više poštuju propisi i podigne ekološka svijest prema vodama, koje su nam nažalost zatrpane smećem – rekao je Ostojić.
S druge strane dodaje, možda će se negativno odraziti na broj članova, jer neki zbog finansijske situacije neće biti u prilici da polažu ribolovački ispit.

– Velikim dijelom članove u društvima sačinjavaju penzioneri, a svi znamo kakva primanja imaju, ali ovo je put kojim se mora ići – rekao je Ostojić, piše Glas Srpske.

Ribolovcima, kako kaže, najveće glavobolje ipak zadaju krivolovci. Objasnio je da ribolovna društva mahom nisu samoodrživa i rijetko koje ima mogućnost da ima stalnog zaposlenog ribočuvara.

Poribljavanje
Mladen Petrušić kaže da zakon nalaže da se poribljavanje vrši jednom godišnje u skladu s mogućnostima sportskih ribolovnih društava.

– Tu se kontinuitet mora nastavljati, bez obzira da li ima sredstava ili nema – rekao je Petrušić.

Izvor: Srpskainfo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI