Prihvatilište za djecu prazno

Iako je još na početku godine u Domu za djecu i omladinu bez roditeljskog staranja “Rada Vranješević” u Banjaluci otvoreno prihvatilište za djecu i mlade, do sada ovdje nije smješteno nijedno dijete, potvrdio je za “Nezavisne” Vladimir Kajkut, direktor ove ustanove.

Ovo prihvatilište je namijenjeno djeci žrtvama porodičnog nasilja kao i djeci zatečenoj u prosjačenju i skitnji u situaciji kada im je neophodan hitan kratkoročni smještaj.

“Do sada nismo imali nijednog korisnika u prihvatilištu. Trenutni kapacitet ovog prihvatilišta je šest osoba, a zasad nemamo u planu proširivanje prostora”, rekao je Kajkut.

Ovo prihvatilište je u februaru zvanično dobilo rješenje od Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS za rad kao jedino prihvatilište u banjalučkoj regiji.

Ranije su iz ovog doma kazali da je predviđeno da ovo prihvatilište bude urgentni smještaj do 60 dana, dok se smiri situacija u biološkoj porodici.

Tada bi, kako su naveli, Centar za socijalni rad odlučio da li se dijete vraća u biološku porodicu ili se šalje na smještaj u hraniteljsku porodicu ili neku instituciju.

Dom “Rada Vranješević” je, prema riječima Kajkuta, kao jedno veliko domaćinstvo, i u njemu boravi 95 djece, a zbog toga su velike i potrebe. Naime, kako kaže, ovdje borave štićenici svih uzrasta, od beba, djece predškolskog uzrasta i školskog uzrasta do studenata.

Zbog toga su, prema njegovim riječima, uvijek potrebni hrana za bebe, pelene, školski pribor.

“Takođe, velika je potreba za stvarima za ličnu higijenu, odjećom, obućom te namještajem”, istakao je Kajkut.

Kako ističu iz ove ustanove, oni takođe imaju potrebu za određenim tehničkim stvarima koje se tiču same zgrade Doma, kao što su fasada, sanacija krova, zamjena dotrajalih elektroinstalacija, opremanje porodica namještajem.

“To se odnosi na stolove, stolice, ormare, ugaone garniture, to nešto što se svakodnevno koristi, a vremenom se troši i stalna su potreba”, ističu iz Doma “Rada Vranješević”.

Plan transformacije Doma, osim prihvatilišta, savjetovališta za porodice koje su u riziku od izdvajanja biološke djece i vrtića, obuhvata uvođenje još novih usluga socijalne zaštite – resursnog centra, dnevnog centra “Rastimo zajedno”, usluge “Predah”, te porodičnog saradnika i stanovanja uz podršku.

Izvor: Srpskainfo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: