Policijski službenici , na Trgu Krajine, dijelili su građanima promotivni materijal u vezi sa procedurama prijave i procesuiranjem krivičnog djela korupcija. Prolaznici koji su imali više vremena, na licu mjesta, ispunjavala su upitnike o informisanosti građana kako da prijave korupciju.
Jedan od načina je, što su policajci danas i predstavli, je prijava korupcije pisanim ili usmenim putem. Napominju da se prijava može podnijeti i anonimono i da policajac ima jednaku obavezu da istražuje dobijene informacije.
Kampanja je organizovalo Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske u saradnji sa Međunarodnim programom Ministarstva pravde SAD za obuke i pomoć u oblasti kriminalističkih istraga (ICITAP) u BiH.
Inspektor u Sektoru policije Policijske uprave Banjaluka Miroslav Đukić ovom prilikom je istakao da su pripadnici MUP-a postupili u 126 slučajeva prijavljenih i otkrivenih koruptivnih djela, što je za 17 odsto više nego u prva četiri mjeseca prošle godine. On je naglasio da je nadležnim javnim tužilaštvima proslijeđeno 78 izvještaja o počinjenim krivičnim djelima iz oblasti korupcije kojima je bilo obuhvaćeno 113 lica, što je za 22 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
„Najzastupljenija krivična djela iz oblasti korupcije u izvještajnom periodu su pronevjera, zloupotreba službenog položaja, zloupotreba položaja u privredi, krivična djela posluge, davanja i primanja mita, falsifikovanje ili uništavanje službenih isprava, poslovne prevare, falsifikovanje ili uništavanje poslovnih knjiga“, precizirao je Đukić.
Tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka Dragana Lipovčić rekla je da je u protekloj godini Tužilaštvu prijavljeno 266 slučajeva korupcije, od čega je 87 odsto riješeno.