Proglašava se vanredno stanje u RS, Predsjednik Republike preuzima ulogu parlamenta

Tačno u podne danas počinje posebna sjednica Narodne skupštine na kojoj će da bude proglašeno vanredno stanje u Republici Srpskoj.
U skladu sa prilikama, poslanici neće zasijedati u zgradi parlamenta, nego u većoj sali Banskog dvora u Banjaluci, kako bi zbog virusa korona bila omogućena potrebna distanca između učesnika.

Šta će u praksi značiti uvođenje vanrednog stanje u RS? Potpredsjednik Narodne skupšine, pravnik po struci, Milan Petković, za Srpskainfo kaže da predsjednik Republike preuzima funkciju Narodne skupštine, što znači da može da donosi uredbe sa zakonskom snagom.
Ono što očekujemo u narednom periodu jeste da se donose uredbe sa zakonskom snagom gdje će se stopirati svi procesni rokovi koji se odnose na sudske upravne postupke, takođe i u poreskim postupcima i slično. Takođe, mislim da će se morati, ukoliko bude bilo potrebno, staviti na raspolaganje imovina pojedinih privrednih društava, ali eventualno i drugh, za potrebe Republike – kaže Petković.

Objašnjava da se na ovakav način donose uredbe sa snagom zakona upravo iz razloga da bi se skratila procedura i da se Narodna skupština ne bi ponovo sastajala.
Recimo, imali smo odlaganje poreskih davanja za 2019. godinu, za to bi sada trebalo mijenjati zakon, a da bi se to uradilo u redovnoj proceduri potrebno je vrijeme, koje nemamo – kaže Petković.

Profesor prava Vitomir Popović kaže da je suština vanrednog stanja u tome da se poveća efikasnost donošenja odluka u Republici Srpskoj, kao i njihovog provođenja.
– Moći će se odluke donositi bez sazivanja Skupštine. Neki organi vlasti će dobiti određena ovlaštenja. Odluke će se, dakle, brže donositi i brže će se provoditi. Za očekivati je da će pandemija biti i dalje jako aktivna i biće neophodno da se preduzimaju neke dodatne mjere koje do sada nisu preduzimane. Koje će to biti mjere, to će biti stvar procjene kriznog štaba i drugih organa, ali će moći brže da reaguju – kaže Popović za Srpskainfo.
Kada je riječ o trajanju vanredog stanja u Srpskoj, Popović kaže da tu ne postoji unaprijed određen period, nego to zavisi od trajanja situacije zbog koje se takvo stanje proglašava.

– Svi se moramo uozbiljiti jer nije u pitanju naše ispunjavanje ili neispunjavanje obaveza, nego se tiče i drugih. Našim neponašanjem, nepreduzimanjem nekih radnji, nemamo pravo da ugrozimo život najbližih, a ni onih drugih koje ne poznajemo – poručuje prof. Popović.

Proglašava se vanredno stanje u Republici Srpskoj

Izvor: Srpskainfo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI