Banjalučanka Tijana Simović ostala je zatečena nakon što je provjerila biračko mjesto na kojem će glasati. Iz Centralne izborne komisije joj je javljeno da živi u Srbiji te da je glasač putem pošte i da je već glasala u Srbiji na prethodnim izborima. Kako joj je rečeno u CIK-u prijavljena je da živi u Beogradu.
Tijana kaže da je više iz radoznalosti provjeravala svoj status kao birača jer je kako kaže godinama unazad glasala na istom mjestu u Banjaluci. SMS odgovor koji joj je stigao je zaprepastio.
Ovo nije usamljen primjer. Brojni građani iz BiH koji su već nekoliko puta uredno glasali na izborima, u posljednjih nekoliko dana su “saznali” da žive na drugim adresama u drugoj državi.
“Dnevno dobijemo po dvije ili tri prijave birača koji izjavljuju da ih je neko mimo njihove volje i znanja prijavio da glasaju izvan Bosne i Hercegovine putem pošte. Sve te slučajeve, mi dokumentujemo i o tome ćemo sačiniti cjelovitu informaciju i dostaviti Tužilaštvu BiH, jer postoji sumnja na zloupotrebu ličnih podataka i falsifikovanje dokumenata. Ipak, neko drugi treba da provede istragu i utvrdi da li je i ko krivotvorio isprave i zloupotrebljavao lične podatke. Mi nemamo zakonsku nadležnost da to radimo. Imamo zakonsku obavezu da registriramo birača izvan BiH ukoliko dostavi urednu dokumentaciju”, kaže Maksida Pirić iz CIK-a.
Na prošlim izborima putem pošte trebalo je glasati oko 42 hiljade birača, sada je taj broj udvostručen. Time je i broj mogućih zloupotreba mnogo veći.
Birači koje je neko bez njihovog znanja ili volje prijavio da glasaju izvan BiH mogu na dan izbora glasati u opštini prebivališta na nepotvrđenom biračkom mjestu. Ti će glasovi biti prebrojani u glavnom centru za brojanje.