Novi način sufinansiranja programskih aktivnosti sportskih organizacija urađen je u skladu novim programom razvoja sporta Grada Banja Luka za period 2018-2022. godine i definisan je kroz osnovni, posebni i dopunski program finansiranja. Ovaj dokument naći će se pred odbornicima Skupštine grada Banja Luka na narednoj, 20. sjednici, koja će biti održana 21. februara.
-Po prvi put, imamo jasan i transparetan način bodovanja vrijednosti sportskih rezultata i određena je finansijska vrijednost svakog ostvarenog boda po sportovima. Nema subjektivnog i paušalnog određivanja budžetskih sredstava sportskim organizacijama – kazao je načelnik Odjeljenja za obrazovanje, zdravstvo, omladinu i sport Dragan Banjac.
On je naglasio, da se po prvi put sistemski radi i na razvoju školskog sporta, za koji je povećan budžet za 250.000 KM, i kojim će biti obuhvaćeno oko 10.000 učenika banjalučkih osnovnih škola.
-Realizovaće se i projekat “Sport dostupan djeci” kojim se planira sufinansirati članarine u sportskim organizacijama za djecu nižih uzrasnih kategorija koja su u sistemu takmičenja. Podrška neće izostati ni za projekat besplatne obuke neplivača, kroz koju godišnje prođe najmanje 500 djece drugih razreda osnovnih škola – naveo je Banjac.
Prema njegovim riječima, u 2018. godini Grad Banja Luka prvi put finansira dva obavezna sistematska pregleda u sportovima kojim je to propisano sportskim pravilima. Prvim sistematskim pregledom obuhvaćeno je oko 700 sportista starijih od 18 godina, i oko 500 sportista koji imaju drugi sistematski pregled u toku takmičarske sezone.
-Banja Luka će dobiti i nove teretane u prirodi, a izgradnja dvorane na lokaciji starog Šoping centra i dvorane u okviru banjalučke Gimnazije se direktno vežu na usvojeni Program razvoja sporta Grada Banja Luka za period 2018-2022. godine – pojasnio je Banjac.
Govoreći o osnovnom programu, koji je i najobuhvatniji, Banjac je naveo da je njegov budžet 878.640 KM, kojim će biti sufinansirane programske aktivnosti 59 sportskih organizacija.
-U okviru ovog programa, 76 odsto ili 45 sportskih organizacija dobija povećanje finansijskih sredstava u odnosu na prošlu godinu – naglasio je Banjac.
Kriterijumi za ovaj program odnosnili su se na: kategoriju sporta, tradicija sporta u Gradu, postignuti rezultati u protekloj takmičarskoj sezoni, broj takmičarskih ekipa u redovnom sistemu takmičenja, organizacija takmičenja i razvijenost sporta.
-Shodno tome, Grad Banja Luka pokazuje svim sportskim kolektivima da imaju finansijsku sigurnost, odnosno mogućnost planiranja sredstava u skladu sa njihovim ostvarenim rezultatima – naveo je on, te dodao da je na isti način i po istom principu bodovane i sportske organizacije lica sa invaliditetom.
Na posebni program, za koji je izdvojeno 55.400 KM, prijavilo se 37 sportskih organizacija i Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta, a od toga samo jedna sportska organizacija nije finansirana zbog nepotpune dokumentacije.
-Prednost ovog programa je da se kroz njega mogu finansirati i škole sporta, što do sada nije bio slučaj – istakao je Banjac, navedeći da je namjera bila podstaći i stvoriti uslove za unapređenje i razvoj sporta, odnosno bavljenje građana sportom, posebno djece, omladine, žena i lica sa invaliditetom.
Grad će ove godine podržati i organizaciju sportskih takmičenja ili manifestacija kroz dopunski program finansiranja, i to sedam manifestacija od posebnog značaja i 22 manifestacije od značaja za grad, sa ukupnim sredstvima u iznosu od 89.500 KM.