12 načina kako da se riješite kašlja

Između biljaka, vrućih tuševa i održavanja hidratacije, postoji mnogo opcija za brzo rešavanje kašlja. Kašalj je refleks koji štiti vaše telo od neželjenih patogena kao što su bakterije i virusi.

Kašalj obično potiče od gripa, prehlade ili bronhitisa (upale cevi koje prenose vazduh do i od vaših pluća). Možete imati vlažan kašalj, koji proizvodi sluz i flegm, ili suvi, neproduktivni kašalj.

Prva stvar koju verovatno želite da znate je kako brzo da dobijete olakšanje kada razvijete kašalj. Možete isprobati neke od sledećih kućnih lekova za brzo olakšanje. Lekovi, koji su dostupni bez recepta ili na recept, svakako mogu pružiti olakšanje od kašlja ako kućni lekovi ne pomažu.

  1. Bromelain
    Bromelain je enzim (protein) koji se obično nalazi u ananasu. Istraživanja su pokazala da bromelain može delovati kao mukolitičko sredstvo, što pomaže razgradnji sluzi.
    Možete probati piti sok od ananasa da biste se rešili kašlja, ali sok od ananasa možda neće sadržati dovoljno bromelaina da bi imao vidljiv efekat. Suplementi bromelaina su dostupni bez recepta. Pre nego što počnete da koristite bilo koji suplement, trebalo bi da se posavetujete sa zdravstvenim radnikom ili farmaceutom. Bromelain može nepovoljno da interaguje sa određenim lekovima, uključujući antibiotike.
  2. Pastile za kašalj
    Sisanje pastila za kašalj može potisnuti kašalj i vlažiti suvo, iritantno grlo. Birajte pastile koje sadrže ekstrakt zove ili mentol.
    Neka istraživanja sugerišu da ekstrakt zove može skratiti trajanje kašlja. Mentol, koji se nalazi u pepermintu, otvara vaše disajne puteve i pomaže vam da lakše dišete.
  3. Promene u ishrani
    Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) je jedan od najčešćih uzroka suhog kašlja. Ovaj poremećaj uzrokuje da želudačna kiselina teče unazad ka jednjaku, odnosno cevi koja povezuje grlo sa stomakom. Određena hrana i piće mogu izazvati refluks kiseline.
    Možda bi bilo korisno da izbegavate ili ograničite sledeće namirnice:
  • Alkohol
  • Kafu
  • Čokoladu
  • Citruse
  • Masnu ili prženu hranu
  • Mentu
  • Začinjenu hranu
  • Paradajz

4. Biljke
Pripazite na nekoliko biljaka pre sezone prehlada i gripa. Neke biljke su pokazale poboljšanje simptoma prehlade:

  • Kamilica: Istraživanja su pokazala da kamilica ima antispazmodična svojstva, što znači da zaustavlja vaš refleks kašljanja.
  • Đumbir: Neka istraživanja sugerišu da jedinjenja koja se nalaze u korenu đumbira mogu pomoći da opuste mišiće u disajnim putevima, što može olakšati kašalj.
  • Koren sleza: Ova biljka sadrži sluz koja oblaže grlo. Sluz može ublažiti kašalj.
  • Korijen origanova grožđa: Ova biljka sadrži berberin, fitohemikaliju sa protivupalnim svojstvima.
  • Klizavi brijest: Ova biljka, poput korena sleza, sadrži sluz. Ova supstanca može ublažiti bol u grlu i potisnuti kašalj.
  • Majčina dušica: Istraživanja su pokazala da majčina dušica može ublažiti kašalj kada se kombinuje sa bršljanom. Međutim, potrebno je još istraživanja da bi se potpuno razumela efikasnost ove biljke.
    Pokušajte da dodate kašiku suvih biljaka u kašiku meda i kuvajte na laganoj vatri na šporetu. Procedite sirup kroz gazu. Možete piti tečnost nekoliko puta dnevno ili je umešati u šolju čaja.

5. Med
Istraživanja su pokazala da med može potisnuti kašalj. Studija objavljena 2021. godine pokazala je da med može biti jednako efikasan kao deksametorfan, koji je supresiv za kašalj. Med takođe deluje kao antimikrobno sredstvo, što znači da ubija bakterije i viruse koji izazivaju bolest.
Možete uživati u kašičici meda samostalno ili ga pomešati sa toplim čajem, koji pomaže da umiri suvo, iritantno grlo. Samo se postarajte da nikada ne dajete med detetu mlađem od 1 godine.

6. Topli tečni napici
Topli čaj i drugi topli napici, kao što je supa, su prirodno umirujući za bolno grlo. Kada umirite to područje, telo prestaje da pokušava da izbaci bilo šta. Pijenje čaja tokom dana može pomoći da potisnete kašalj.

7. Ovlaživač vazduha
Ovlaživači pomažu da se vazduh navlaži, što može biti korisno ako imate suvi kašalj i iritantno grlo. Takođe možete staviti nekoliko kapi eteričnog ulja u ovlaživač. Ne zaboravite da očistite uređaj u skladu sa uputstvima proizvođača.

8. Neti pot
Alergije obično privuku pažnju u proleće, ali mogu biti problematične i tokom jeseni, pa čak i tokom cele godine ako imate alergiju na prašinu ili kućne ljubimce. Prvi korak u efikasnom lečenju kašlja izazvanog alergijama je izbegavanje alergena.
Jedna dobra opcija je neti pot, koji ispira prašinu, dlake od kućnih ljubimaca i polen sa sluzokože nosnih prolaza. Samo se postarajte da koristite neti pot na bezbedan način. Koristite sterilan vodu koja je prokuvana i ohlađena ili destilovanu vodu.

9. Probiotici
Probiotici su korisne bakterije koje pomažu u podršci imunološkom sistemu. Ove bakterije neće potisnuti kašalj, ali snažan imunološki sistem može skratiti trajanje kašlja.
Probiotike možete uzimati u obliku suplementa ili konzumirati hranu bogatu probioticima. Ova hrana uključuje:

  • Kimči
  • Miso supu
  • Kisele krastavce
  • Jogurt

10. Grgljanje slanom vodom
Pokušajte da grgljate slanom vodom da biste se rešili kašlja i ublažili bol u grlu. Slana voda može opustiti i razrediti sluz, čineći je lakšom za iskašljavanje. Pomešajte 1/2 kašičice soli u 1 šolji vode. Grgljajte sa glavom nagnutom unazad, a zatim je ispljunite. Ponovite nekoliko puta.

11. Para
Pokušajte da uzmete duži, vrući tuš kada se pojavi kašalj. Neka para umiri vaše disajne puteve. Nema strogo pravilo o tome koliko dugo treba da ostanete u paru, ali opustite se i izađite iz tuša kada vaš kašalj počne da se smiruje.
Parno lečenje sa eukaliptusovim uljem može takođe smanjiti kašalj. Napunite lavabo vrućom vodom i nekoliko kapi eukaliptusovog ulja. Stavite glavu iznad lavaboa. Dišite duboko oko 10 minuta. Eukaliptusovo ulje će pomoći da razbijete kongestiju, dok će para navlažiti suvo grlo.

12. Voda
Pijenje vode je lek koji vam stalno savetuju kada ste bolesni. Održavanje hidratacije pomaže u prevenciji infekcija i razređuje sluz, čineći kašljanje lakšim. Kao i pijenje čaja ili konzumiranje supe, voda umiruje suvo i it+ritantno grlo.

Kada se posavjetovati sa zdravstvenim radnikom
Akutni kašalj obično prolazi sam od sebe u roku od tri nedelje. Obratite se zdravstvenom radniku ako vaša beba mlađa od 3 meseca razvije kašalj. Potražite hitnu medicinsku pomoć ako razvijete osip i teškoću u disanju zajedno sa kašljem.

Obratite se odmah zdravstvenom radniku ako imate:

  • Kašalj koji donosi krv
  • Kašalj koji traje duže od 10 do 14 dana
  • Groznicu
  • Nasilan kašalj koji počinje naglo
  • Kontaktirali ste osobu zaraženu tuberkulozom
  • Noćne znojenje ili nenamerno mršavljenje
  • Znake srčane insuficijencije, uključujući bolesti srca, oticanje nogu ili kašalj koji se pogoršava kada ležite
  • Stridor, ili visokotonski zvuk kada udišete
  • Gustu, žućkastozelenu sluz koja ima neprijatan miris

Izvor: Health

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI